H. David Coulter

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

H. David Coulter – twórca i przedstawiciel jednego ze współczesnych nurtów hathajogi opartego na naukowych odkryciach medycyny Świata Zachodu w dziedzinie anatomii i fizjologii. Jest autorem podręcznika do hathajogi Anatomia Hatha Jogi, w którym podsumowuje kilkanaście lat swoich badań i odkryć w tej dziedzinie, oraz autorem licznych publikacji naukowych z dziedziny anatomii i medycyny.

David Coulter otrzymał tytuł Doktora Anatomii Center of the Health Studies Uniwersytetu Tennessee (USA) w roku 1968. W latach 1968-1986 prowadził kursy mikroskopowe, neurologii i anatomii podstawowej w Zakładzie Anatomii Uniwersytetu w Minnesocie (Medical School) w Minneapolis (USA). W tym czasie działał również jako główny naukowiec do badań neurologicznych, prowadzonych przez National Institute of Health oraz National Science Foundation. Następnie nauczał w Zakładzie Anatomii i Biologii Komórkowej w Columbia University College of Physicians & Surgeons (1986-1988), od tamtego czasu praktykuje i naucza metody pracy z ciałem zwanej Ohashiatsu®, w Nowym Jorku i innych miejscach. Dr Coulter praktykuje jogę od 1974 r.


Rozpoczynał pod okiem Swamiego Vedy (dawniej dr Usharbudha Aryi z Minneapolis, MN, USA), ćwiczył pod okiem Swamiego Ramy w latach 1975-1996 oraz uczył się u Pandita Rajmani Tigunaita w Himalayan Institute od roku 1988. Od początku swojego zainteresowania jogą dr Coulter był oddany idei skorelowania swojego sposobu rozumienia praktyki tej dyscypliny z zasadami nauki biomedycznej.