HK Budiwelnyk Kijów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
HK Budiwelnyk Kijów
ХК Будівельник Київ
Przydomek Budowniczy
Barwy żółto-niebieskie
Data założenia 16 marca 2010
Lodowisko Pałac Sportowy
 Ukraina Kijów
Prezes Izrael Ihor Kołomojski
Strona internetowa

HK Budiwelnyk Kijów (ukr. ХК Будівельник Київ, pol. Klub Hokejowy Budowlaniec Kijów) – ukraiński klub hokejowy z siedzibą w Kijowie.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Klub został założony w 16 marca 2010 roku i jest kierowany przez tę samą grupę, co zespół koszykarski BC Budiwelnyk Kijów. Właścicielem został urodzony na Ukrainie, izraelski bilioner, Ihor Kołomojski.

18 maja 2010 poinformowano, że drużyna została przyjęta przez władze Kontinientalnaja Chokkiejnaja Liga (KHL) i miała zagrać w rozgrywkach w sezonie 2010/2011[1]. Tym samym, Budiwelnyk miał być pierwszym ukraińskim klubem, który przyjęto do najwyższej rosyjskiej klasy rozgrywkowej w hokeju na lodzie od czasu istnienia Superligi.

Prezesem klubu został Rosjanin, Oleg Kuprijanow, który wcześniej przez 19 lat pracował w czołowym klubie rosyjskim, Mietałłurgu Magnitogorsk. Ukraińską drużyna w KHL umieszczono w Dywizji Tarasowa, gdzie zajęła miejsce zwolnione w konsekwencji fuzji klubów HK MWD Bałaszycha i Dinamo Moskwa.

Do klubu zostali zakontraktowani hokeiści: Ukraińcy Dmytro Jakuszyn, Serhij Kłymentjew, Hennadij Razin, Andrij Sriubko, Wadym Szachrajczuk, Serhij Warłamow, Czesi Petr Gřegořek, Tomáš Kudělka, Leoš Čermák. 4 czerwca 2010 w KHL Junior Draft zostali wybrani przez klub m. in. zawodnicy: Ukrainiec Denys Petruchno, Fin Eero Elo, Czech Petr Mrázek.

Jednakże 26 czerwca 2010 poinformowano, iż klub nie wystartuje w KHL w sezonie 2010/11. Przyczyną były problemy z halą, w której miały być rozgrywane mecze[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]