Mietałłurg Magnitogorsk

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mietałłurg Magnitogorsk
Металлург Магнитогорск
Pełna nazwa HK Mietałłurg Magnitogorsk
ХК Металлург Магнитогорск
Przydomek Magnitka
Maskotka Timosza
Barwy niebiesko-biało-czerwone
Data założenia 1950
Liga Rosja KHL
Konferencja Wschód
Dywizja Charłamowa
Państwo  Rosja
Lodowisko Arena-Metallurg
Magnitogorsk
 Rosja
Prezes Rosja Wiktor Raszynkow[1]
Trener Czechy Ilja Worobjow[2]
Asystent trenera Rosja Wiktor Kozłow
Rosja Władimir Antipin
Stroje
domowe
Kit body redsides.png
Stroje
wyjazdowe
Strona internetowa

Mietałłurg Magnitogorsk (ros. Металлург Магнитогорск) – rosyjski klub hokeja na lodzie z siedzibą w Magnitogorsku, występujący w KHL.

Informacje ogólne[edytuj | edytuj kod]

Historia[edytuj | edytuj kod]

W 1950 roku przy Fabryce Żelaza i Stali w Magnitogorsku (zbudowana w latach 1929-32, stała się symbolem zrywu uprzemysłowienia przedwojennego, produkcja roczna stali w samej Hucie Magnitogorskiej jest 10-krotnie większa od krakowskiej Huty im. T. Sendzimira; już w latach budowy Fabryka Magnitogorska otrzymała nazwę potoczną "Magnitka" stosowaną też i dla klubu sportowego) powstał klub Mietałłurg Magnitogorsk (literalnie "Hutnik Magnitogorsk") - nazwa pochodzi od przemysłu metalurgicznego. W 1953 roku klub został mistrzem obwodu czelabińskiego. W Mistrzostwach ZSRR klub zadebiutował w 1955 roku, konkretnie w Klasie B (drugi poziom rozgrywek) w której występował nieprzerwanie do 1981 roku, kiedy to Mietałłurg osiągnął historyczny sukces i awansował do najwyższej klasy rozgrywkowej w ZSRR - klasy A.

Po przeobrażeniach politycznych Mietałłurg występował w najwyższej klasie rozgrywkowej w Rosji i zawsze znajdował się w czubie tabeli. Jednak na pierwszy krajowy sukces klub czekał do 1999 roku, kiedy to wywalczył Mistrzostwo Rosji. W tym samym roku klub wygrał także Europejską Ligę Hokejową. W 2000 roku klub ponownie został najlepszą drużyną hokejową w Europie, jednak w kraju Mietałłurgowi poszło gorzej i klub musiał się zadowolić brązowym medalem. Rok później klub ponownie sięgnął po Mistrzostwo Rosji po czym w następnych rozgrywkach znów zdobył brązowy medal. Na kolejny medal Mistrzostw Rosji Mietałłurg musiał czekać do 2004 roku – wtedy to klub sięgnął po wicemistrzostwo kraju przegrywając w finale play-off z Awangardem Omsk 2-3 (prowadząc już w rywalizacji 2-0). Rok później klub zdołał wywalczyć w grudniu prestiżowy Puchar Spenglera (pokonując w finale Team Canada 8:3) po czym kilka miesięcy później znów został brązowym medalistą Mistrzostw Rosji (znów porażka z Awangardem w półfinale). W roku 2007 w półfinale play-off Mietałłurg ponownie spotkał się z Awangardem, lecz tym wygrał rywalizację 3-1, a następnie pokonał Ak Bars Kazań 3-2 i został mistrzem Rosji.

W sezonie 2007/2008 na trzy tygodnie przed Pucharem Mistrzów Fiodora Kanariejkina na stanowisku trenera zastąpił Walerij Postnikow. Powodem zmiany była zbyt duża strata punktowa do prowadzącej w tabeli dwójki – Saławatu Jułajew Ufa i SKA Sankt Petersburg. W styczniu 2008 klub zdobył Puchar Mistrzów.

Zawodnicy Mietałłurga z Pucharem Gagarina za sezon 2013/2014

Sukcesy[edytuj | edytuj kod]

Szkoleniowcy[edytuj | edytuj kod]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Trenerzy Mietałłurga Magnitogorsk.

W przeszłości trenerem klubu był m.in. Jurij Szundrow. Od 1996 do 2003 pierwszym trenerem klubu był Walerij Biełousow. W sezonie KHL (2010/2011) trenerem klubu był Fin Kari Heikkilä. W sezonie KHL (2012/2013) do marca 2013 roku trenerem był Kanadyjczyk Paul Maurice[4]. Na przełomie kwietnia i maja 2013 klub prowadził konkurs na zmianę loga[5], po czym ogłoszono że w nowe logo będzie zawierać główny motyw - zwierzę lisa[6]. W maju 2013 nowym szkoleniowcem drużyny został Kanadyjczyk Mike Keenan[7]. W połowie 2015 trener Keenan został mianowany prezesem ds. rozwoju hokejowego w klubie, a tymczasowym szkoleniowcem został Ilja Worobjow[8]. 19 października 2015 powołano nowy sztab szkoleniowy (I trener Ilja Worobjow, asystenci Mike Pelino, Wiktor Kozłow, Siergiej Zwiagin). Od początku listopada 2017 p.o. głównego trenera Mietałłurga był W. Kozłow, którego pod koniec grudnia tego roku zatwierdzono na tym stanowisku[9]. Asystentami w sztabie w tym czasie pozostawali Pelino, Zwiagin oraz Władimir Antipin. Od kwietnia 2018 głównym trenerem zespołu był Czech Josef Jandač, a w składzie sztabu pozostali Wiktor Kozłow i Władimir Antipin[10]. Na początku sezonu KHL (2019/2020) Josef Jandač został zwolniony we wrześniu 2019, a jego miejsce zajął Ilja Worobjow[11].

Zawodnicy[edytuj | edytuj kod]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Hokeiści Mietałłurga Magnitogorsk.
Stroje meczowe drużyny (2013)

Kadra w sezonie 2016/2017[edytuj | edytuj kod]

Bramkarze:

Obrońcy:

Napastnicy:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]