Mietałłurg Magnitogorsk

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Mietałłurg Magnitogorsk
Металлург Магнитогорск
Pełna nazwa HK Mietałłurg Magnitogorsk
ХК Металлург Магнитогорск
Przydomek Magnitka
Maskotka Timosza
Barwy niebiesko-biało-czerwone
Data założenia 1950
Liga Rosja KHL
Konferencja Wschód
Dywizja Charłamowa
Lodowisko Arena-Metallurg
Magnitogorsk
 Rosja
Prezes Rosja Wiktor Raszynkow[1]
Trener Rosja Ilja Worobjow[2]
Asystent trenera Kanada Mike Pelino
Rosja Wiktor Kozłow
Rosja Siergiej Zwiagin
Stroje
domowe
Kit body redsides.png
Stroje
wyjazdowe
Strona internetowa

Mietałłurg Magnitogorsk (ros. Металлург Магнитогорск) – rosyjski klub hokejowy z siedzibą w Magnitogorsku, występujący w KHL.

Informacje ogólne[edytuj]

Historia[edytuj]

W 1950 roku przy Fabryce Żelaza i Stali w Magnitogorsku (zbudowana w latach 1929-32, stała się symbolem zrywu uprzemysłowienia przedwojennego, produkcja roczna stali w samej Hucie Magnitogorskiej jest 10-krotnie większa od krakowskiej Huty im. T. Sendzimira; już w latach budowy Fabryka Magnitogorska otrzymała nazwę potoczną "Magnitka" stosowaną też i dla klubu sportowego) powstał klub Mietałłurg Magnitogorsk (literalnie "Hutnik Magnitogorsk") - nazwa pochodzi od przemysłu metalurgicznego. W 1953 roku klub został mistrzem obwodu czelabińskiego. W Mistrzostwach ZSRR klub zadebiutował w 1955 roku, konkretnie w Klasie B (drugi poziom rozgrywek) w której występował nieprzerwanie do 1981 roku, kiedy to Mietałłurg osiągnął historyczny sukces i awansował do najwyższej klasy rozgrywkowej w ZSRR - klasy A.

Po przeobrażeniach politycznych Mietałłurg występował w najwyższej klasie rozgrywkowej w Rosji i zawsze znajdował się w czubie tabeli. Jednak na pierwszy krajowy sukces klub czekał do 1999 roku, kiedy to wywalczył Mistrzostwo Rosji. W tym samym roku klub wygrał także Europejską Ligę Hokejową. W 2000 roku klub ponownie został najlepszą drużyną hokejową w Europie, jednak w kraju Mietałłurgowi poszło gorzej i klub musiał się zadowolić brązowym medalem. Rok później klub ponownie sięgnął po Mistrzostwo Rosji po czym w następnych rozgrywkach znów zdobył brązowy medal. Na kolejny medal Mistrzostw Rosji Mietałłurg musiał czekać do 2004 roku – wtedy to klub sięgnął po wicemistrzostwo kraju przegrywając w finale play-off z Awangardem Omsk 2-3 (prowadząc już w rywalizacji 2-0). Rok później klub zdołał wywalczyć w grudniu prestiżowy Puchar Spenglera (pokonując w finale Team Canada 8:3) po czym kilka miesięcy później znów został brązowym medalistą Mistrzostw Rosji (znów porażka z Awangardem w półfinale). W roku 2007 w półfinale play-off Mietałłurg ponownie spotkał się z Awangardem, lecz tym wygrał rywalizację 3-1, a następnie pokonał Ak Bars Kazań 3-2 i został mistrzem Rosji.

W sezonie 2007/2008 na trzy tygodnie przed Pucharem Mistrzów Fiodora Kanariejkina na stanowisku trenera zastąpił Walerij Postnikow. Powodem zmiany była zbyt duża strata punktowa do prowadzącej w tabeli dwójki – Saławatu Jułajew Ufa i SKA Sankt Petersburg. W styczniu 2008 klub zdobył Puchar Mistrzów.

Zawodnicy Mietałłurga z Pucharem Gagarina za sezon 2013/2014

Sukcesy[edytuj]

Szkoleniowcy[edytuj]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Trenerzy Mietałłurga Magnitogorsk.

W przeszłości trenerem klubu był m.in. Jurij Szundrow. Od 1996 do 2003 pierwszym trenerem klubu był Walerij Biełousow. W sezonie KHL (2010/2011) trenerem klubu był Fin Kari Heikkilä. W sezonie KHL (2012/2013) do marca 2013 roku trenerem był Kanadyjczyk Paul Maurice[4]. Na przełomie kwietnia i maja 2013 klub prowadził konkurs na zmianę loga[5], po czym ogłoszono że w nowe logo będzie zawierać główny motyw - zwierzę lisa[6]. W maju 2013 nowym szkoleniowcem drużyny został Kanadyjczyk Mike Keenan[7]. W połowie 2015 trener Keenan został mianowany prezesem ds. rozwoju hokejowego w klubie, a tymczasowym szkoleniowcem został Ilja Worobjow[8]. 19 października 2015 powołano nowy sztab szkoleniowy (I trener Ilja Worobjow, asystenci Mike Pelino, Wiktor Kozłow, Siergiej Zwiagin).

Zawodnicy[edytuj]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Hokeiści Mietałłurga Magnitogorsk.
Stroje meczowe drużyny (2013)

Kadra w sezonie 2016/2017[edytuj]

Bramkarze:

Obrońcy:

Napastnicy:

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]