HMS Trincomalee

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
HMS Trincomalee
Ilustracja
Historia
Stocznia Bombaj
Wodowanie 1817
 Royal Navy
Wejście do służby 1817
Wycofanie ze służby 1857
Los okrętu okręt muzeum
Dane taktyczno-techniczne
Wyporność 1400 t
Długość 55 m
Szerokość 12 m
Zanurzenie 6 m
Napęd
żagle
Uzbrojenie
28 armat 18 funtowych
10 armat 9 funtowych
Załoga 315

HMS Trincomaleebrytyjska fregata typu Leda, zbudowana w 1817. Brała udział w wojnie krymskiej. W latach 90. XX w. przeprowadzono gruntowny remont i rekonstrukcję jednostki, która obecnie służy jako okręt muzeum i jest najstarszym brytyjskim okrętem wojennym utrzymującym się na wodzie.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W 1812 brytyjska Admiralicja złożyła w stoczni w Bombaju zamówienie na kolejną fregatę udanego typu Leda. Projekt okrętów powstał przez skopiowanie zdobytej francuskiej fregaty "Hebe". Łącznie Brytyjczycy zbudowali 47 takich jednostek. Z uwagi na braki drewna dębowego budowę HMS "Trincomalee" zlecono stoczni w Bombaju, która dysponowała odpowiednim surowcem, jakim było drewno tekowe. Plany wysłano do stoczni na pokładzie okrętu HMS "Java", który w drodze do Bombaju został zatopiony przez amerykańską fregatę USS "Constitution" i z tego powodu budowa została opóźniona o 3 lata. Okręt zwodowano w 1817 i przetransportowano do Wielkiej Brytanii, gdzie został przeniesiony do rezerwy.

W 1847 zmodernizowany okręt ponownie wszedł do służby. Działał w rejonie Indii Zachodnich i Kanady. W 1852 wszedł w skład Dywizjonu Pacyfiku i stacjonował w Vancouver. Wziął wtedy udział w wojnie krymskiej toczącej się także na wodach dalekowschodnich. W 1857 powrócił do Wielkiej Brytanii, gdzie został odstawiony do rezerwy. W 1861 został stacjonarnym okrętem szkolnym Royal Navy. W 1897 fregatę przeznaczoną do rozbiórki uratował przed zniszczeniem Wheatly Cobb prowadzący na starym okręcie liniowym prywatną szkołę morską. Przejął on kadłub "Trincomalee" i zmienił jego nazwę na "Foudroyanta". W charakterze jednostki szkolnej był użytkowany do 1986. W 1989 na okręcie rozpoczął się remont i przebudowa. W 1992 przywrócono pierwotną nazwę okrętu HMS "Trincomalee".

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Marek Błuś, Odrodzenie Trincomalee, Morza Statki i Okręty nr 1/1999, ISSN 1426-529X

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]