Haczykodziobek śniady

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Haczykodziobek śniady
Diglossa plumbea[1]
Cabanis, 1861
Ilustracja
Samiec
Ilustracja
Samica
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

strunowce

Podtyp

kręgowce

Gromada

ptaki

Podgromada

Neornithes

Infragromada

ptaki neognatyczne

Rząd

wróblowe

Podrząd

śpiewające

Rodzina

tanagrowate

Podrodzina

haczykodziobki

Rodzaj

Diglossa

Gatunek

haczykodziobek śniady

Synonimy
 • Diglossa baritula plumbea Cabanis, 1861
Podgatunki
 • D. p. plumbea Cabanis, 1861
 • D. p. veraguensis Griscom, 1927
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]
Status iucn3.1 LC pl.svg
Zasięg występowania
Mapa występowania

Haczykodziobek śniady[3] (Diglossa plumbea) – gatunek niewielkiego ptaka śpiewającego z rodziny tanagrowatych (Thraupidae). Występuje w Ameryce Centralnej – w Kostaryce i Panamie. Nie jest zagrożony wyginięciem.

Systematyka[edytuj | edytuj kod]

Pierwotnie gatunek ten umieszczony został w rodzinie cukrzyków (Coerebidae), obecnie mającej status podrodziny. Część systematyków uznaje ten gatunek za monotypowy[4][5], ale niekiedy wyróżnia się dwa podgatunki[6]:

 • D. plumbea plumbea – Kostaryka i skrajnie zachodnia Panama.
 • D. plumbea veraguensis – zachodnia Panama.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Gniazdo w Chiriquí, Panama

Jest to niewielki ptak o długości ciała 10 cm i masie około 9 g. Dorosły samiec jest niebiesko-szary z szarym gardłem i piersią. Ogon i skrzydła są czarne z szarymi końcami. Samica jest oliwkowo-brązowa, z bledszym gardłem i piersią. Zarówno samiec i samica mają charakterystyczny, zadarty ku górze dziób. Młode przypominają wyglądem samicę, ale mają płowo-żółty brzuch.

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Jest to endemiczny gatunek, występujący tylko na wyżynach Kostaryki i zachodniej Panamy.

Zamieszkuje górskie lasy deszczowe, głównie ich rzadsze rejony z kwitnącymi zaroślami, także ogrody. Żyje na wysokościach od 1200 m do 1900 m n.p.m.

Tryb życia[edytuj | edytuj kod]

Od sposobu odżywiania tego gatunku pochodzi jego nazwa w języku angielskim: Slaty Flowerpiercer. Dziurawi on swoim dziobem podstawę kwiatów różnych krzewów i przez powstały otwór spija nektar. Dodatkowo żywi się niewielkimi owadami łapanymi na ziemi bądź w locie.

Samica buduje z materiału roślinnego stosunkowo duże gniazda. Są one położone na krzewach i drzewach na wysokości 0,1 do 4 m. Składa w nich dwa brązowo kropkowane bladoniebieskie jaja, które wysiaduje około dwóch tygodni.

Status[edytuj | edytuj kod]

W Czerwonej księdze gatunków zagrożonych IUCN gatunek ten ma kategorię najmniejszej troski (LC, Least Concern) nieprzerwanie od 1988 roku. Liczebność populacji nie została oszacowana, ale ptak ten opisywany jest jako pospolity. Trend liczebności populacji uznawany jest za stabilny[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Diglossa plumbea, [w:] Integrated Taxonomic Information System [online] (ang.).
 2. a b Diglossa plumbea, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species [online] (ang.).
 3. P. Mielczarek & M. Kuziemko: Podrodzina: Diglossinae Sclater,PL, 1875 - haczykodziobki - Highland tanagers (wersja: 2020-07-29). [w:] Kompletna lista ptaków świata [on-line]. Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego. [dostęp 2021-03-13].
 4. F. Gill, D. Donsker & P. Rasmussen (red.): Tanagers and allies. IOC World Bird List (v11.1). [dostęp 2021-03-13]. (ang.).
 5. Slaty Flowerpiercer (Diglossa plumbea). IBC: The Internet Bird Collection. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-04)]. (ang.).
 6. Haczykodziobek śniady (Diglossa plumbea) Cabanis, 1861. Avibase. [dostęp 2013-06-24].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]