Haller Park

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Haller Park
Ilustracja
Wejście do parku
Państwo  Kenia
Położenie Mombasa
Data utworzenia 1984
Powierzchnia 75 ha
Położenie na mapie Kenii
Mapa lokalizacyjna Kenii
Haller Park
Haller Park
Ziemia4°01′00″S 39°43′10″E/-4,016667 39,719444
Strona internetowa

Haller Park – obszar chronionego krajobrazu położony w pobliżu Mombasy w Kenii.

Działalność uruchomionego w 1954 roku w okolicy Mombasy zakładu produkcji cementu spółki Bamburi Cement oraz intensywne wydobycie wapienia spowodowało znaczną degradację okolicznych terenów. W 1970 Rene Haller, zatrudniony w Bamburi Cement, szwajcarski specjalista w zakresie ogrodnictwa i agronomii, rozpoczął badania możliwości zrewitalizowania nieużytków powstałych na miejscu kamieniołomów wapienia. Zasadził tam drzewa 26 gatunków, ale systemy korzeniowe większości z nich były zbyt słabe, aby utrzymać się na wyjałowionej glebie. Drzewem, które miało szansę utrzymać się w tych warunkach, okazała się pochodząca z Australii iglasta rzewnia. Aby wzmocnić ich system korzeniowy, do gleby dodawano pobieraną z rzewni rosnących w środowisku naturalnym, na wydmach, mieszaninę zawierającą bakterie azotowe.

Kolejnym etapem był wprowadzenie do środowiska Archispirostreptus gigas, krocionoga, który był w stanie żerować na igłach rzewni. Dzięki temu opadłe igły przekształciły się w warstwę próchnicy, która stała się zaczątkiem odnowionej gleby. Po 20 latach 30-metrowe rzewnie zaczęły padać, wzbogacając glebę i robiąc miejsce dla rodzimych gatunków roślin, które były w stanie tam rosnąć i przyciągać owady i ptaki.

Teren, nazywany dotąd Bamburi Nature Trail, został przekształcony w obszar ochronny (nature park), i nazwany imieniem Rene Hallera. W 1984 roku udostępniono go zwiedzającym. Do roku 2000 w parku wprowadzono ponad 300 gatunków roślin, zaobserwowano występowanie 30 gatunków ssaków i 180 gatunków ptaków[1]. W skład kompleksu wchodzi m.in. ogród botaniczny oraz zoologiczny.

W latach 2004–2007 jedną z atrakcji parku była para zaprzyjaźnionych ze sobą zwierząt Owen i Mzee (hipopotam nilowy i żółw olbrzymi).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Stanford Siachoono. Land reclamation efforts in Haller Park, Mombasa. „International Journal of Biodiversity and Conservation”. 2 (2), s. 019-025, luty 2010. 

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]