Hamartoma

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Fakomatoza, nie określona
hamartoma
Hamartoma śledziony
Hamartoma śledziony
ICD-10 Q85.9
DiseasesDB 19785
MeSH D006222
RTG klatki piersiowej uwidaczniające masę guza w prawej części klatki piersiowej, której towarzyszy płyn w jamie opłucnej. Po resekcji guza okazało się, że miał on hamartomatyczny charakter

Hamartoma, błędniak[1] (łac. hamartoma, z gr. ἁμαρτία, hamartia = błąd, ang. hamartoma) – guz o charakterze nienowotworowym, będący zaburzeniem rozwojowym. Hamartoma zbudowany jest z dojrzałych tkanek normalnie występujących w danym narządzie, ale chaotycznie rozmieszczonych w guzie, nierzadko w zaburzonych proporcjach ilościowych. Hamartoma występują w różnych narządach – często są rozpoznawane w płucach (hamartoma pulmonis), na zdjęciach przeglądowych klatki piersiowej dają obraz cienia okrągłego; hamartoma podwzgórza (hamartoma hypothalami) może być objawowy, wywierając ucisk na sąsiadujące struktury mózgowia i zaburzając ich czynność. Guzy te mogą stanowić część obrazu klinicznego zespołów wad wrodzonych, np. liczne hamartomata są charakterystyczne dla zespołu Cowden i stwardnienia guzowatego. Stan w którym występują liczne hamartoma określa się jako hamartomatosis.

Przykładem błędniaków są też znamiona barwnikowe skóry oraz błędniaki naczyniowe w obrębie skóry moszny u psów[1].

Termin hamartomas wprowadził Eugen Albrecht w 1904 na określenie guzowatych malformacji, powstających wskutek domniemanego zaburzenia w rozwoju[2]. W 1934 roku Neil Ernest Goldsworthy zastosował ten termin wobec zmian składających się z tkanki tłuszczowej i chrzęstnej w płucach[3].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Rafał Sapierzyński, Patologia ogólna zwierząt, 2015.
  2. Albrecht E. Ueber Haamartome. Verh Dtsch Ges Pathol 7,153-157 (1904)
  3. Goldsworthy NE. Chondroma of lung (hamartoma chondromatosum polmonis), with report of case. J Pathol Bacteriol 39, ss. 291-298 (1934)

Star of life.svg Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć medycznych i pokrewnych w Wikipedii.