Happy hardcore

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Happy Hardcore
Pochodzenie

Breakbeat hardcore

Czas i miejsce powstania

Pierwsza połowa lat 90'

Instrumenty

syntezatory, samplery, automaty perkusyjne, pianino

Największa popularność

Lata 90

Gatunki pokrewne

UK Hardcore, Gabber, Nu style gabber, Hardstyle

Happy hardcore, znany także jako happy rave lub happycore – odmiana muzyki hardcore, będąca podgatunkiem muzyki hard dance, której korzenie wywodzą się z nurtu UK old skool rave. Jej najlepszy okres przypadał na lata 1993-1997. Happy hardcore dzieli się głównie na dwa okresy: Oldschool Happy Hardcore (Utwory produkowane w latach 90) oraz te obecne, które brzmieniem przypominają przyśpieszony euforyczny hardstyle.

Oldschool Happy Hardcore (lata 90')[edytuj | edytuj kod]

Oldschool Happy hardcore charakteryzuje się bardzo szybkim tempem (od 160 do 190 uderzeń na minutę), szybkim breakbeatem, śmiesznym i słodkim, często kobiecym wokalem, kosmicznym brzmieniem syntezatora, pianinem i linią bassową składającą się ze zwykłego kicka. Happy hardcore, w przeciwieństwie do pozostałych gatunków hardcore, charakteryzuje się również ciepłym, wesołym klimatem, gdzie w pozostałych gatunkach hardcore klimat jest raczej mroczny.

Happy hardcore powstał na początku lat 90 z UK old skool rave. Od 1994 roku coraz bardziej oddzielał się od pozostałych gatunków hardcore, aż stał się samodzielnym gatunkiem. W 1997 kończyła się złota era happy hardcore. Utwory zaczynały odbiegać od swojej charakterystyki, między innymi przestał liczyć się breakbeat.

Przykładowe utwory oldschool happy hardcore (z lat 90):

Happy Hardcore dziś[edytuj | edytuj kod]

Obecnie happy hardcore brzmieniem przypomina przyśpieszone utwory euphoric hardstyle, czyli beat 2/4, rozbudowana, euforyczna melodia, linia bassowa składająca się z reverse bass oraz słodkie, często kobiece wokale. Również producenci hardstyle czasami tworzą utwory happy hardcore, jak np. Tweekacore, Darren Styles

Przykładowy reverse bass z charakterystycznym beatem 2/4, typowym dla obecnie produkowanych utworów happy hardcore.

Przykładowe utwory produkowane obecnie:

  • Da Tweekaz & Darren Styles - Heroes (170 BPM Edit)
  • Eclipse - 24/7 (Squad-E Remix)
  • Virtue & Slammer - Don't Go (Gammer Remix)
  • Captain Jack - Dream A Dream - (Sy & Unknown Remix)

Przykładowi artyści produkujący happy hardcore w latach 90'[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]