Przejdź do zawartości

Harba-Szipak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Harba-Szipak – według Synchronistycznej listy królów siódmy władca z dynastii kasyckiej, następca Urzigurumasza[1][2].

Imię[edytuj | edytuj kod]

Imię tego władcy zachowało się jedynie w Synchronistycznej liście królów (I 16), ale z powodu złego stanu zachowania tabliczki jego odczyt pozostaje niepewny[2]. Stosowana w tym artykule forma Harba-Szipak opiera się na transliteracji Weidnera, który odczytał to imię jako mḪar-ba-[Ši-p]ak[3]. Według tego badacza istnieć miała jedynie niepewność co do odczytu trzeciego znaku w imieniu tego władcy[2]. Z kolei według późniejszych badań Brinkmana możliwy miał być jedynie odczyt pierwszej części imienia (/mḪar\-ba-), podczas gdy odczyt jego drugiej części miał być niepewny[2]. Jego zdaniem ta część imienia miała być tak zniszczona, iż nie było nawet pewności co do tego, czy po /mḪar\-ba- powinien być jeden czy dwa znaki[2]. Zgodnie z tymi ustaleniami Grayson podał następujący odczyt tego imienia: /mḪar\-ba-(x)-x[1]. Według Brinkmana zaproponowana przez Weidnera rekonstrukcja imienia w formie Harba-Szipak nie jest wykluczona, ale na chwilę obecną musi pozostać jedynie jedną z możliwości[2].

Panowanie[edytuj | edytuj kod]

Synchronistyczna lista królów jest jedynym źródłem, które wymienia imię tego władcy[2]. Według niej miał on być następcą Urzigurumasza, poprzednikiem Tiptakzi i współczesnym asyryjskiemu królowi Szamszi-Adadowi II (ok. 1585-1580 p.n.e.)[1]. W Babilońskiej liście królów A imię siódmego władcy z dynastii kasyckiej, następcy Urzigurumasza, nie zachowało się[4]. Według Graysona istniała jedynie możliwość, że ostatnim znakiem w uszkodzonej linijce tekstu mogło być ŠEŠ („brat”)[2][4]. Jeżeli siódmym władcą kasyckim wymienionym w Babilońskiej liście królów A był rzeczywiście Harba-Szipak, to użyte przy jego imieniu słowo „brat” wskazywałoby na niego jako na brata jego poprzednika, Urzigurumasza.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Grayson A.K., Königslisten..., s. 118.
  2. a b c d e f g h Brinkman J.A., Materials and Studies..., s. 129.
  3. Weidner E.F., Die grosse..., s. 70.
  4. a b Grayson A.K., Königslisten..., s. 91.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Brinkman J.A., Materials and Studies for Kassite History, tom I, The Oriental Institute of the University of Chicago 1976.
  • Grayson A.K., Königslisten und Chroniken. B. Akkadisch, w: Reallexikon der Assyriologie, tom VI (Klagesang-Libanon), Walter de Gruyter, Berlin - New York 1980-83, s. 86-135.
  • Weidner E.F., Die grosse Königsliste aus Assur, Archiv für Orientforschung 3 (1926), s. 66-77.