Haxo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Haxo
Ilustracja
Państwo  Francja
Miejscowość Paryż
Dzielnica 19. dzielnica
Położenie na mapie Paryża
Mapa konturowa Paryża, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Haxo”
Położenie na mapie Francji
Mapa konturowa Francji, u góry znajduje się punkt z opisem „Haxo”
Położenie na mapie Île-de-France
Mapa konturowa Île-de-France, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Haxo”
48°52′43″N 2°24′06″E/48,878611 2,401667
Portal Transport szynowy
W razie połączenia linii 3 bis i 7 bis, stacja Haxo znajdzie się na oficjalnej mapie metra

Haxo to nigdy nie używana od jej wybudowania w latach 20 XX wieku stacja paryskiego metra. Jest zlokalizowana na nieużywanym odcinku łączącym linie 3 bis i 7 bis.

Linia, na której zlokalizowana jest stacja, została wybudowana w latach 20 XX wieku pomiędzy stacjami Porte des Lilas (linia 3 bis) i Pré Saint-Gervais (linia 7 bis). Wybudowano tylko jednokierunkowy tor, a stacja Haxo była jedynym przystankiem. Dla ruchu w przeciwną stronę istnieje odcinek bez żadnego przystanku. W związku z tym, w razie uruchomienia tej stacji, byłaby ona stacją jednokierunkową.

Chociaż w czasach budowy wyposażono stację w pełną infrastrukturę, operator metra nie uznał eksploatacji tego odcinka za działalność wystarczająco dochodową[1].

Pociągi kursujące regularnie nigdy nie zatrzymywały się na Haxo, zatem nie istnieje obecnie nawet wyjście na powierzchnię[1]. Na jej peron docierają tylko nieliczne pociągi wycieczkowe organizowane specjalnie dla entuzjastów[2]; stacja była również użyta do demonstracji pociągu typu MF 88 dla przedstawicieli prasy w 1993, a plakietki z tym rokiem na peronie znajdują się do dnia dzisiejszego.

Obecnie brane jest pod uwagę stworzenie linii metra nr 15 z połączenia linii 3 bis i 7 bis. Jeśli tak się stanie, stacja Haxo zostanie otwarta dla publicznego użytku.

Podobne, nigdy nie używane stacje metra znajdują się w Londynie (North End tube station) i Sztokholmie (Kymlinge).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]