Przejdź do zawartości

Helford

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Helford w ogrodach Trebah

Helford (korn. Dowr Mahonyer) – rzeka w Anglii, w Kornwalii. Nie jest to rzeka sensu stricto, lecz szereg niewielkich potoków i zatok będących elementem wybrzeża riasowego. Istnieje siedem głównych ramion Helford: Ponsontuel Creek, Mawgan Creek, Polpenwith Creek, Polwheveral Creek, Frenchman's Creek, Port Navas Creek i Gillan Creek[1]. Długość brzegów wynosi ok. 50 km[2].

Historia[edytuj | edytuj kod]

W czasach nowożytnych nad rzeką Helford istniał port handlowy, zajmujący się wyładowywaniem towarów przywiezionych z Francji, głównie rumu i tytoniu, jak również sznurów[3]. Brzegi rzeki odegrały istotną rolę w przygotowaniu do operacji desantu w Normandii[4]; na terenie Glendurgan Garden ukryty był skład amunicji.

Fauna i flora[edytuj | edytuj kod]

Helford przepływa przez ogrody Glendurgan Garden i Trebah, stanowiąc ich istotną część. Estuarium jest ostoją ptaków: biegusa zmiennego, ostrygojadów, krwawodzioba i kamuszników[1]. Nad rzeką działa ośrodek opieki nad fokami National Seal Sanctuary, jedna z trzech tego typu instytucji w Wielkiej Brytanii[5], zajmująca się leczeniem i rehabilitacją zranionych fok.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Helford River, Cornwall. [dostęp 2009-12-01]. (ang.).
  2. Helford River. [dostęp 2009-12-02]. (ang.).
  3. Cornweall Guide - Helford Village. [dostęp 2009-12-02].
  4. Helford River. [dostęp 2009-12-02].
  5. Seal Sanctuary web site. [dostęp 2009-12-02].