Przejdź do zawartości

Hello world

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skrypt Hello, world! w Scratch

Hello world (z ang. „Witaj, świecie”) – program, którego jedynym celem jest wypisanie na standardowym wyjściu napisu „Hello World!” lub innego prostego komunikatu.

Program taki ma na celu jedynie demonstrację języka, środowiska bądź biblioteki, w której był napisany. Nazwą tą określa się też wszystkie inne trywialne programy, dla których jedynym celem istnienia jest demonstrowanie sposobów programowania.

Programiści, ucząc się danego języka lub zaczynając naukę programowania, często piszą samodzielnie Hello world jako swój pierwszy program. Aktualnie w środowiskach informatycznych oraz w wielu kursach jest on swego rodzaju tradycyjnym elementem.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy udokumentowany program Hello world opublikował Brian Kernighan w podręczniku do języka B z 1972 roku[1]. Był to kod, który miał ilustrować wykorzystanie zmiennych globalnych[2]:

main( ) {
 extrn a,b,c;
 putchar(a); putchar(b); putchar(c); putchar('!*n');
}

a 'hell';
b 'o, w';
c 'orld';

Inspiracją dla wyświetlenia akurat takiego komunikatu była dla B. Kernighana kreskówka, w której wykluwający się z jajka kurczak wypowiadał słowa Hello, world![1].

Ten przykład został zaadaptowany do języka C i opublikowany w 1974 roku w publikacji Programming in C: A Tutorial. Kod wypisuje komunikat hello world[3] (bez wielkich liter i wykrzyknika):

main()
{
    printf("hello, world");
}

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Clive Thompson, Koderzy. Opowieść o ludziach, którzy zmienili nasz świat, Kraków: Znak, 2019, s. 22, ISBN 978-83-240-7009-1.
  2. B. W. Kernighan: A Tutorial Introduction to the Language B. Bell Laboratories. s. 4. [dostęp 2023-06-18]. (ang.).
  3. Brian W. Kernighan: Programming in C: A Tutorial. Bell Laboratories. [dostęp 2013-12-19]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]