Scratch (język programowania)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Scratch
Autor MIT Media Lab - Lifelong Kindergarten Group
Pierwsze wydanie 2003
Aktualna wersja stabilna 1.4 (30.06.2009 r.) i 2.0 (09.05.2013 r.)
Platforma sprzętowa PC, Mac, Linux
System operacyjny (Windows, OS X, Linux)
Rodzaj język programowania i środowisko programistyczne
Licencja MIT
Strona internetowa

Scratchinterpretowany wizualny język programowania. Został zaprojektowany przez Mitchela Resnicka (m.in. pomysłodawcę serii zabawek Lego Mindstorms i twórcę języka StarLogo), jest rozwijany przez mały zespół pracujący w Lifelong Kindergarten Group w MIT Media Lab.

Nazwa programu[edytuj | edytuj kod]

Nazwa języka wywodzi się z turntablizmu, czyli techniki miksowania muzyki (tworzenia tzw. skreczy) przez hip-hopowych didżejów.

O Scratchu[edytuj | edytuj kod]

Scratch to edukacyjny język obiektowy, stworzony jako środek do nauczania dzieci i młodzieży (od 8 lat wzwyż) podstaw programowania oraz środowisko programistyczne służące do tworzenia i uruchamiania programów w tym języku. Scratch umożliwia łatwe tworzenie interaktywnych historyjek, animacji, gier, muzyki. Programowanie odbywa się w sposób wizualny - elementy języka mają kształt puzzli a poprzez przeciąganie mogą być układane w określonym porządku. W ten sposób tworzy się kod przypisany określonemu obiektowi. Obiekty mogą reagować na zdarzenia zewnętrzne. Wygląd postaci przypisanych do obiektów można wybierać z zasobnika, tworzyć lub importować z zewnątrz.

Scratch to także społecznościowy serwis, pozwalający każdemu na umieszczanie stworzonych w tym języku programów, dyskutowanie o nich oraz oglądanie i pobieranie prac stworzonych przez innych użytkowników tego serwisu. Strona jest dostępna w języku polskim.

Scratcha można pobrać bezpłatnie z działu download na stronie domowej programu.

Na podstawie otwartego kodu źródłowego wersji 1.4 zbudowano szereg pochodnych Scratch[1], wprowadzających zwykle dodatkowe bloki[2] lub zmiany w interfejsie użytkownika. Niektóre pochodne, jak np. Snap!, wprowadzają bardziej znaczące zmiany do podstaw języka: funkcje pierwszoklasowe, pierwszoklasowe listy (oraz listy list), czy w pełni obiektowy paradygmat programowania umożliwiający definiowanie klas i stosowanie dziedziczenia.

Pochodna języka Scratch pod nazwą Catrobat pozwala na programowanie wizualne za pomocą urządzenia z systemem Android. Aplikacja Pocket Code umożliwia tworzenie, pobieranie i publikowanie kodu Catrobat[3]. Catrobat i Pocket Code są programami wydanymi na licencji open source.

Okno Scratcha 2.0 po uruchomieniu programu.
Kod programu
Efekt działania programu: figura Lissajous
Przykładowe okno z projektem w wersji 2.0

Scratch 2.0[edytuj | edytuj kod]

W wersji 2.0 oprócz wielu udoskonaleń dodano możliwość tworzenia procedur zwanych blokami (procedury jednak nie są typem pierwszoklasowym). Obecnie jest dostępna wersja działająca w przeglądarce internetowej w połączeniu z MIT i wersja działająca w trybie offline (Scratch 2 Offline Editor, wersja beta). Scratch 2.0 obsługuje zestaw operacji na plikach zdefiniowany w Extension Protocol, eksperymentalnym rozszerzeniu pozwalającym na komunikację Scratch’a z innymi programami. Rozszerzenie to pozwala także na komunikację z urządzeniami, np. Lego Mindstorms lub Arduino[4].

Popularność[edytuj | edytuj kod]

Scratch od 2017 jest jednym z najpopularniejszych języków programowania na świecie (wg rankingu TIOBE z 2017 roku pozycja 20).[5] Istnieje konwerter online pozwalający na łatwe [6]tworzenie aplikacji na najpopularniejszy system operacyjny na świecie od 2017 roku - Android.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Lifelong Kindergarten Group at the MIT Media Lab: Scratch Modification. Scratch Wiki.
  2. Lifelong Kindergarten Group at the MIT Media Lab: Blocks. Scratch Wiki.
  3. Using Catrobat, a Scratch-like visual programming language for smartphones, in a middle school physics course. [dostęp 2017-11-30].
  4. Damellis: Preliminary Scratch extension for talking to Arduino boards running Firmata. Scratch extension, GitHub.
  5. Warto poznać nowe języki: Swift, Go i Scratch - dobreprogramy, www.dobreprogramy.pl [dostęp 2017-11-26] (pol.).
  6. Scratch to an Android app on Scratch, scratch.mit.edu [dostęp 2017-11-26].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]