Przejdź do zawartości

Henryk Michał Kamieński

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez ZéroBot (dyskusja | edycje) o 21:59, 12 gru 2011. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.

Henryk Michał Kamieński, pseudonim Filaret Prawdowski ( ur. 24 lutego 1813 w Warszawie, zm. 9 stycznia 1865 w Algierze ) – polski ekonomista, filozof, publicysta, teoretyk ruchu rewolucyjno-demokratycznego (Związek Narodu Polskiego), pisarz filozoficzny i ekonomiczny. Syn generała Henryka Ignacego. Był kuzynem Edwarda Dembowskiego.

Był bogatym posiadaczem ziemskim spod Chełma. Brał udział w powstaniu listopadowym (1831), potem w związkach tajnych w Kongresówce, należał do grupy „entuzjastów”, 1845 aresztowany i zesłany na 3 lata do Wiatki, w roku 1852 osiadł w Szwajcarii, gdzie wydawał (18601861) czasopismo „Prawda”.

Po początkowej sympatii dla obozu Adama Czartoryskiego, ostatecznie związał się z nurtem rewolucyjnym. Uważał wyzwolenie chłopów za główny cel rewolucji społecznej i jedyny środek uzyskania niepodległości. Dążył do wybuchu "wojny ludowej", tj. jednoczesnego zrywu wszystkich warstw społecznych przeciw zaborcy.

Zajmował go przede wszystkim sposób uświadomienia mas chłopskich. W odróżnieniu od innych rewolucjonistów nad konspirację przedkładał długotrwałą, zmasowaną akcję propagandową, która za pośrednictwem inteligencji i szlachty miałaby dotrzeć do każdej wsi.

Będąc świadomym, że część szlachty może nie chcieć uwłaszczenia chłopów, chciał ogłosić karę śmierci dla przeciwników rewolucji.

Tezy swe Kamieński przedstawił w wydanym w 1844 r. dziele pt. O prawdach żywotnych narodu polskiego (1844, wyd. w Brukseli ) i, w przystępniejszej formie, w Katechizmie demokratycznym z 1845 roku wydane w Paryżu. Oba pod pseudonimem Filareta Prawdowskiego. Ogłosił nadto: „Filozofię ekonomii materialnej ludzkiego społeczeństwa” (18431845, wyd. w Poznaniu, napisana pod wpływem mesjanizmu.) i dzieło: „Rosja i Europa — Polska” (1857 pod pseud. X. Y. Z.), w którym daje głęboką analizę Rosji i rozwija myśl zbliżenia polsko-rosyjskiego.