Ekonomista

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy zawodu. Zobacz też: Ekonomista – czasopismo.
AdamSmith.jpg
Karl Marx 001.jpg
Thomas Piketty, 2015 (cropped).jpg

Milton Friedman 1976.jpg
Zachodni ekonomiści (zgodnie ze wskazówkami zegara od lewej u góry: Karl Marx, Adam Smith, Milton Friedman i Thomas Piketty

Ekonomista – osoba zajmująca się ekonomią, termin ma dwa znaczenia.

W węższym sensie ekonomista to osoba (możliwie ekspert) zajmująca się ściśle pojętą ekonomią teoretyczną, zazwyczaj makroekonomią, często przy tym także narzędziami prognostycznymi, takimi jak ekonometria czy ekonomia matematyczna, a nawet finansami czy teorią wyboru publicznego. Do tej kategorii zalicza się nielicznych naukowców i analityków; kryteria uznania za „prawdziwego” ekonomistę są rozmyte.

W szerszym sensie, potocznie, niezgodnie ze słownikiem języka polskiego – ekonomista to człowiek pracujący na polu szeroko pojętych nauk ekonomicznych, bardzo rzadko łącznie z naukami o zarządzaniu. Wówczas do tej kategorii zalicza się zarówno ekonomistów w znaczeniu ścisłym, jak i bankowców, rachunkowców (księgowych), finansistów, aktuariuszy, towaroznawców, różnych praktyków gospodarczych i przedstawicieli wielu innych ekonomicznych zawodów. Zazwyczaj nie włącza się tu osób zajmujących się szeroko pojętym zarządzaniemmenedżerów, konsultantów, badaczy rynku.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]