Henrik Wigström

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Henryk Wigstrom)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Henrik Wingström.JPG

Henrik Immanuel Wigström (ur. 2 października 1862 w Ekenäs, zm. 14 marca 1923 w Kivennapa koło Terijoki) – złotnik pracujący dla firmy Fabergé.

Henrik Immanuel Wigström był jubilerem i złotnikiem czynnym w Petersburgu. Od roku 1878 uczył się rzemiosła złotniczego w Petersburgu.

Od roku 1884 pracował w pracowni Michaiła Pierchina. Był w tym okresie jego głównym pomocnikiem. Rodziny Wigströma i Pierchina zaprzyjaźniły się. Pierchin i jego żona byli chrzestnymi rodzicami dzieci Wigströma. Córka Anna Julia i syn Henrik Wilhelm pracowali w pracowni ojca. W roku 1903 po śmierci Pierchina Wigström został kierownikiem pracowni. Był trzecim i ostatnim dyrektorem artystycznym w firmie Fabergé.

W okresie po 1903 roku Wigström przyczynił się do rozkwitu firmy Fabergé, która w następnych latach przeżyła najlepszy okres.

Wigström specjalizował się w wyrobach w stylu Ludwika XVI. Był autorem kilku spośród najpiękniejszych jajek wielkanocnych Fabergé. Po wybuchu rewolucji Henrik Wigström powrócił do Finlandii.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Adam Szymański: Wigström Henryk Emmanuel (1862-1923). W: A. Szymański (red.): Złotnicy dworu Romanowów. Berlin-Opole: Metropolisart, 2011, s. 141.
  • Adam Szymański: Henryk Emmanuel Wigström (1862-1923). Złotnik i mistrz pracujący dla firmy Fabergé. W: P. Iwanow (red.): Szkice o złotnictwie rosyjskim. Od połowy XIX do początku XX wieku. Warszawa: Metropolisart, 2010, s. 124-128.