Herb Międzyrzecza

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Herb Międzyrzecza

Herb miasta i gminy Międzyrzecz

Na podstawie rozdziału II § 5 pkt 1 uchwały nr V/58/2003 Rady Miejskiej w Międzyrzeczu z dnia 25 marca 2003 roku w sprawie Statutu Gminy Międzyrzecz, herb miasta Międzyrzecz jest jednocześnie herbem gminy Międzyrzecz. Wzór herbu, jego szczegółowy opis oraz zasady używania określony jest w załączniku nr 2 niniejszego Statutu.

Stanowi go, umieszczona w błękitnym polu - pomiędzy czterema białymi wieżami - czerwona brama forteczna, na tle której znajduje się biały orzeł wielkopolski. Wewnętrzne wieże z dwoma otworami strzelniczymi posiadają kolor błękitny. Nad bramą widnieje daszek o srebrnej barwie, zwieńczony dwiema chorągiewkami szczytowymi - zwróconymi w przeciwne strony - z kulkami u podstawy i gwiazdkami czteroramiennymi na szczycie. Chorągiewki, kulki i gwiazdki utrzymane są w tonacji złotej, zaś cała tarcza obwiedziona została czarną bordiurą.

Wizerunku herbu - przy zachowaniu jego poszanowania - używają organy gminy Międzyrzecz i jednostki organizacyjne gminy Międzyrzecz. Mogą go również używać organy powiatu międzyrzeckiego i jednostki organizacyjne powiatu międzyrzeckiego, a także fundacje, stowarzyszenia, kluby, przedsiębiorcy i inne jednostki organizacyjne mające siedzibę na terenie gminy Międzyrzecz. Wizerunku herbu używa się poprzez umieszczanie go w pomieszczeniach urzędowych, salach posiedzeń, salach wykładowych i lekcyjnych oraz gabinetach kierowników jednostek, a także poprzez umieszczanie na drukach, blankietach firmowych i korespondencyjnych, pojazdach, budynkach oraz przedmiotach użytkowych.