Historia Marii Medycejskiej (cykl obrazów)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Portret Marii Medycejskiej

Historia Marii Medycejskiej – cykl obrazów autorstwa flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa.

Historia powstania cyklu[edytuj | edytuj kod]

Obrazy zostały zamówione w 1622 roku przez królową Francji Marię Medycejską do Pałacu Luksemburskiego w Paryżu. Rubens przyjął zamówienie i 26 lutego 1622 roku podpisał umowę na ozdobienie dwóch galerii obrazami pokazującymi sceny z życia Marii Medycejskiej i Henryka IV[a]. W kontrakcie precyzyjnie określono tematykę pierwszych 19 obrazów a tematykę pięciu pozostałych ustalono drogą listowną 26 sierpnia 1622 roku. Tematyka cyklu została opracowana przez królową oraz jej nadwornych doradców, Armanda Richelieu (ówczesnego biskupa Lucon) i Cauda Maugis (skarbnika królewskiego). W pracach uczestniczył również uczony i kolekcjoner francuski Nicolas-Claude Fabri de Peiresc.

Rubens pracował nad dziełami przez trzy kolejne lata. W tym czasie namalował 24 obrazy przedstawiające życie Marii Medycejskiej. Pierwsze dziesięć zostały ukończone w maju 1623 roku a następne w lutym 1625 roku. W międzyczasie tematyka ulegała zmianom lub niewielkim korektom. W jednym przypadku obraz już ukończonych – Ucieczka królowej z Francji nie został zaakceptowany i zastąpiony nowym Szczęśliwymi rządami Marii Medici[b]. Obrazy umieszczono w galerii w przeddzień zaślubin księżniczki Henrietty Marii z późniejszym królem Karolem I (8–11 maja).

W tworzeniu obrazów i ich interpretowaniu Rubens otrzymał pełną swobodę. Uważa się, iż jego pomysłem są sceny przedstawione na obrazach Przeznaczenie Marii Medycejskiej i Triumf Prawdy a także w Pojednanie matki z synem[c].

Cykl obrazów z życia Henryka IV nigdy nie powstał. Te które zostały ukończone pierwotnie ozdabiały Galerię Medycejską Pałacu Luksemburskiego. W 1799 roku, po przekazaniu gmachu na siedzibę senatu, została zbudowana przez Jeana Prancoisa Chalgrina reprezentacyjna klatka schodowa, gdzie zawisły dzieła. W 1802 roku wszystkie obrazy Rubensa zostały przeniesione do Luwru i obecnie są eksponowane w osobnej sali (zgodnie z pierwotną kolejnością, z jaką prezentowane były w Pałacu Luksemburskim).

Przyjazd do Marsylii
Koronacja Marii Medycejskiej (fragment)

W skład cyklu medycejskiego wchodzi 21 obrazów tematycznych i 3 portrety.

 1. Portret Marii Medycejskiej
 2. Portret Franciszka I
 3. Portret Joanny Austriackiej
 4. Przeznaczenie Marii Medycejskiej
 5. Narodziny Marii
 6. Nauczanie Marii
 7. Prezentacja portretu Marii Henrykowi IV
 8. Zaślubiny per procura
 9. Przyjazd do Marsylii
 10. Spotkanie w Lyonie
 11. Narodziny Ludwika XIII
 12. Objęcie regencji
 13. Koronacja
 14. Apoteoza Henryka IV
 15. Rządy Marii (Rada bogów)
 16. Wyjazd do Pont-de-Ce
 17. Wymiana księżniczek na granicy hiszpańskiej (Hiszpańskie zaślubiny)
 18. Szczęśliwe rządy Marii Medycejskiej
 19. Pełnoletniość Ludwika XIII
 20. Ucieczka królowej z Francji (Ucieczka z Blois)
 21. Pojednanie w Angouleme
 22. Podpisanie traktatu pokojowego
 23. Pojednanie matki z synem
 24. Triumf prawdy

Zanim Rubens wykonał obrazy, sporządzał do każdego szkice lub wykonywał prace przygotowawcze. Do dnia dzisiejszego zachowało się pięć szkiców olejnych w galerii Ermitaż w Petersburgu oraz szesnaście w Starej Pinotece w Monachium.

Cykl medycejski w opracowaniach[edytuj | edytuj kod]

Podstawowym źródłem informacji na temat powstania i przebiegu prac nad cyklem obrazów, jest korespondencja Peiresca, pośrednika pomiędzy francuskim dworem królewskim a Rubensem pracującym w Antwerpii. Listy malarza do Peiresca się nie zachowały. Najwcześniejszy opis galerii obrazów pochodzi z 1626 roku a jego autorem był Mathieu de Morgues, spowiednik Marii Medycejskiej i jej doradca[d]. Opis obrazów znajduje się również w poemacie Porticus Medicea z 1626 roku autorstwa Claude Barthelemy Morisot (1592-1661). Na temat poematu wypowiadał się w liście sam Rubens 29 października 1626 roku, krytykując interpretacje obrazów oraz w kolejnej korespondencji pomiędzy malarzem a poetą. Inne najstarsze ślady opisu cyklu medycejskiego znaleźć można w Dialogach Andre Felibiena (XVII wiek) i w książce F. B. Moreau de Mautour z 1970 roku Description de la galerie du palais du Luxembourg 1704.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

 1. Oryginał umowy znajduje się w Fundacji F. Lugta w Paryżu.
 2. Na podstawie listu Rubensa do Peirescu z 13 maja 1625 roku
 3. Na podstawie listu Maugisa do Peiresca z 1 sierpnia 1622 roku
 4. Publikacja relacji znalazła się w Bulletin de la Societe d’histoire de Paris (1881).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

 • M. Warszawska: Peter Paul Rubens. Warszawa: Firma Księgarska Jacek i Krzysztof Olesiuk, 2006. ISBN 83-7423-385-0.