Hoplodactylus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Hoplodactylus
Fitzinger, 1843
Hoplodactylus duvaucelii
Hoplodactylus duvaucelii
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada gady
Rząd łuskonośne
Rodzina gekonowate
Podrodzina Diplodactylinae
Rodzaj Hoplodactylus

Hoplodactylus - rodzaj gadów z rodziny gekonowatych. Występują w Nowej Zelandii. Prowadzą głównie nocny tryb życia. Bytują na drzewach i na ziemi. Wszystkie gatunki z tego rodzaju są żyworodne.

Gatunki[edytuj | edytuj kod]

Z analizy filogenetycznej przeprowadzonej przez Nielsena i współpracowników (2011) wynika jednak, że gatunki te nie tworzą kladu, do którego nie należałyby też gatunki z rodzaju Naultinus. Autorzy ci pozostawili w rodzaju Hoplodactylus tylko jeden żyjący gatunek – H. duvaucelii. Gatunek H. pacificus został przez nich przeniesiony do rodzaju Dactylocnemis, H. chrysosireticus i H. maculatus – do rodzaju Woodworthia, H. stephensi – do rodzaju Toropuku, H. rakiurae – do rodzaju Tukutuku, a H. cryptozoicus, H. granulatus, H. kahutarae i H. nebulosus – do rodzaju Mokopirirakau.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Stuart V. Nielsen, Aaron M. Bauer, Todd R. Jackman, Rod A. Hitchmough i Charles H. Daugherty. New Zealand geckos (Diplodactylidae): Cryptic diversity in a post-Gondwanan lineage with trans-Tasman affinities. „Molecular Phylogenetics and Evolution”. 59 (1), s. 1–22, 2011. DOI: 10.1016/j.ympev.2010.12.007 (ang.). 
  2. Genus: Hoplodactylus (ang.). The Reptile Database. [dostęp 7 marca 2013].