Hotel Piast we Wrocławiu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Hotel Piast
Obiekt zabytkowy nr rej. A/2375/417/Wm z dnia 30 grudnia 1982 r.
Ilustracja
Poprzednie nazwy Hotel Kronprinz, Dom Wycieczkowy Piast
Państwo  Polska
Miejscowość Herb wroclaw.svg Wrocław
Adres ul. Józefa Piłsudskiego 98
Kategoria Star full.svg Star full.svg
Liczba pokoi 92
Liczba łóżek 175
Data otwarcia 1908
Właściciel COHM Sp. z o. o.
Architekt Waldemar Mildbradt
Położenie na mapie Wrocławia
Mapa lokalizacyjna Wrocławia
Hotel Piast
Hotel Piast
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Hotel Piast
Hotel Piast
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa dolnośląskiego
Hotel Piast
Hotel Piast
Ziemia51°06′00,48″N 17°02′08,54″E/51,100133 17,035706
Strona internetowa

Hotel Piast – dwugwiazdkowy hotel znajdujący się naprzeciwko dworca Wrocław Główny przy ulicy Piłsudskiego 98.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Zbudowany w 1908 według projektu Waldemara Mildbradta w stylu klasycystycznym jako Hotel Kronprinz (niem. następca tronu). Charakterystycznym elementem hotelu została umieszczona w narożniku półokrągła wieża nakryta stożkowym dachem, mieszcząca klatkę schodową oświetloną dużymi oknami, która góruje nad dwoma pięciokondygnacyjnymi skrzydłami. Na parterze od strony ulicy pomieszczenia przeznaczone zostały na działalność handlową, a w głębi restauracyjną. W latach trzydziestych od strony dawnej ulicy Ogrodowej swe siedziby miały: bank, zakład fryzjerski, kwiaciarnia i biuro podróży. Od strony ul. Kołłątaja usytuowana była jedna z czterech „Residenz Drogerie Oskar Sabiers”. Na kolejnych kondygnacjach mieściły się biura, pomieszczenia klubowe, sala śniadaniowa, czytelnia oraz 56 pokoi gościnnych. Hotel Kronprinz wraz z sąsiednim hotelem Du Nord tworzył parę – swoistą bramę, prowadzącą do historycznego centrum miasta.

W okresie powojennym hotel był zarządzany przez Przedsiębiorstwo Gospodarki Turystycznej "Odra" we Wrocławiu, które następnie przekształciło się w Odra Tourist Hotele Sp z o.o. Po zdeklasowaniu pełnił funkcję domu wycieczkowego do lipca 2013, kiedy to został zamknięty na czas rewitalizacji trwającej do lutego 2015. Podczas prac remontowych całkowicie odnowiona została elewacja wraz z odtworzeniem elementów dekoracyjnych. Wszystkie pokoje zostały zmodernizowane. Dobudowano także szóstą kondygnację, na której znalazła się sala konferencyjna dla 100 osób, a także kuchnia i sala śniadaniowa. Zainstalowano drugą windę. Klatka schodowa w wieży hotelu została przekształcona w reprezentacyjne pokoje hotelowe, zmienił się też układ przestrzenny i funkcjonalny na parterze - powstała tam nowa recepcja oraz restauracja Bistro Station.

W dniu 18 lutego 2015 Hotel Piast został ponownie otwarty dla gości jako hotel kategorii dwugwiazdkowej.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Kronika Hotelu Piast we Wrocławiu
  • Zenon Błądek: Dzieje krajowego hotelarstwa od zajazdu do współczesności: fakty, obiekty, ludzie. Poznań-Warszawa: Palladium Architekci, 2003. ISBN 83-89284-02-2.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]