Hrabstwo Bourke

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Hrabstwo Bourke na mapie Nowej Południowej Walii

Hrabstwo Bourke (Bourke Shire Council) - hrabstwo w północnej części australijskiego stanu Nowa Południowa Walia, od północny sąsiadujące ze stanem Queensland. Obszar hrabstwa jest bardzo słabo zaludniony - przy powierzchni 41679 km2 liczy 3095 mieszkańców (2006), co daje współczynnik gęstości zaludnienia wynoszący znacznie poniżej 0,1 osoby na km2.

Jedynym większym ośrodkiem jest miasto Bourke. Inne skupiska ludzkie to Byrock, Engonia, Fords Bridge, Wanaaring i Louth.

Hrabstwo jest na tle średniej australijskiej bardzo jednorodne pod względem narodowościowym i kulturowym - na terytorium Australii urodziło się 86,4% jego mieszkańców, zaś 91,4% deklaruje angielski jako jedyny używany w ich domach. Najliczniejszą mniejszość pod względem pochodzenia stanowią Anglicy, zaś pod względem językowym użytkownicy języka mandaryńskiego. Najliczniej wyznawaną religią jest chrześcijaństwo, głównie w odmianie rzymskokatolickiej (46,1% mieszkańców hrabstwa) i anglikańskiej (22,2%). Gospodarka opiera się głównie na hodowli owiec i bydła.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]