Hridayendra Bir Bikram Shah Dev

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Hridayendra Bir Bikram Shah Dev (ur. 30 lipca 2002 w Katmandu[1]) – członek nepalskiej rodziny królewskiej, syn następcy tronu księcia Parasa. Był drugi w kolejności w sukcesji tronu do czasu zniesienia monarchii 28 maja 2008.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

9 stycznia 2003, sześć miesięcy po narodzinach, w nawiązaniu do nepalskiej tradycji królewskiej, książę Hridayendra przeszedł tradycyjną ceremonię jedzenia ryżu. W czasie uroczystości był karmiony ryżem, najpierw przez swoją matkę, a potem przez pozostałych członków rodziny. Po ceremonii zgodnie z obyczajem premier Nepalu Lokendra Bahadur Chand ofiarował mu złoty naszyjnik. Następnie Hridayendra po raz pierwszy ukazał się publicznie w procesji rydwanów, w której został zabrany do świętych miejsc w Katmandu. Procesja ta miała symbolizować związek pomiędzy poddanymi a monarchią[2][3][4].

Hridayendra uczęszczał do Rupy’s International School w Katmandu razem ze swoimi dwoma siostrami, Purniką i Kritiką. Na początku lipca 2008 wraz z rodzicami i siostrami opuścił kraj i wyjechał do Singapuru[5].

Sukcesja tronu[edytuj | edytuj kod]

Książę Hridayendra jest drugi w kolejności do objęcia w przyszłości tronu Nepalu zaraz po swym ojcu Parasie, jeżeli nastąpiłaby restytucja monarchii, ponieważ Nepal od 28 maja 2008 roku jest republiką federacyjną.

W sierpniu 2006 nepalski rząd przygotował ustawę zmieniającą zasady sukcesji w królestwie, dopuszczając możliwość sprawowania władzy przez każdego pierworodnego niezależnie od płci. Jeśli ustawa weszłaby w życie, książę Hridayendra ustąpiłby miejsca w kolejce do tronu swej starszej siostrze Purnice[6].

W lutym 2007 w Nepalu politycy rozpoczęli spekulacje na temat abdykacji dziadka i ojca na rzecz księcia Hirdayendry. W lipcu 2007 premier Nepalu Girija Prasad Koirala wezwał króla Gyanendrę do abdykacji na rzecz wnuka.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. "Nepalese crown princess gives birth", Asian Political News, 5 sierpnia 2002.
  2. "Rice feeding ceremony held for Nepal's baby prince", Asian Political News, 13 stycznia 2003.
  3. "Their Majesties grace reception", nepalnews.com, 10 stycznia 2003.
  4. "Baby Royal", Nepali Times.
  5. "Ousted Nepal prince leaves nation", BBC News, 2 lipca 2008.
  6. "Nepal's little prince turns five", India eNews, 30 lipca 2006.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]