Hymn Borussii Dortmund

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Hymn Borussii Dortmund Oficjalnym hymnem klubu piłkarskiego Borussia Dortmund jest piosenka "Wir halten fest und treu zusammen", do której słowa napisał Heinrich Kersten.

Została skomponowana w 1934 roku, na obchody 25-lecia działalności klubu. W oryginalnej wersji piosenka ma 4 zwrotki, jednakże tylko pierwsza zwrotka z refrenem są śpiewane na stadionie podczas meczów piłkarskich.

Zmiany[edytuj | edytuj kod]

Słowa Ball Heil Hurra, Borussia występujące w oryginalnej wersji piosenki zostały zmienione podczas prezydentury Gerda Niebauma ze względów politycznych na Hipp Hipp Hurra, Borussia!. W tym samym czasie do hymnu zostały dodane dwie nowe zwrotki. Jednakże w 2005 roku, podczas spotkania kibiców przywrócono starą wersję.

Inne piosenki BVB[edytuj | edytuj kod]

Bardziej popularna i łatwiejsza jest piosenka Heja BVB, napisana przez Karl-Heinza Bandosza w roku 1977. Jest ona śpiewana przed startem większości meczów domowych. Uznawana za drugi, nieoficjalny hymn BVB.

Drugą często pojawiającą się piosenką jest Olé, jetzt kommt der BVB, a wśród innych najpopularniejszych piosenek stadionowych kibiców Borussii można wymienić jeszcze Leuchte auf, Borussia oraz You’ll Never Walk Alone.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

  • Podczas wielkiego kryzysu finansowego Borussii w latach 2004 oraz 2005 kibice śpiewali hymn od 9 minuty gry[1] aż do zakończenia meczu.
  • Podczas meczów Borussii można usłyszeć marsz triumfalny skomponowany przez Aidę, wykonywany rotacyjnie przez różnych artystów.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Jest to nawiązanie do liczby 9, szczególnej dla klubu z Dortmundu. W tymże roku (1909) został założony klub i często jako skrótową nazwę klubu podaje się BVB 09.