IMoD

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

IMOD (Interferometric Modulator, Mirasol) – klasa wyświetlaczy wykorzystujących zjawisko rezonansu optycznego.

Wyświetlacz składa się z pikseli, które zawierają w sobie kilkadziesiąt komórek elementarnych, które z kolei składają się z dwóch przewodzących prąd lustrzanych warstw – cienkiej błony i oddalonej od niej o ok. 1 μm elastycznej metalowej membrany. Pod wpływem przyłożonego napięcia odległość ta zmienia się, co powoduje, że pewne długości fal pod wpływem interferencji zostają wzmocnione, a inne osłabione i tą drogą uzyskuje się różne barwy emitowanego światła. Tak więc wyświetlanie obrazu powstaje na zasadzie selektywnego odbicia pożądanych barw. Pozwala to na wykorzystanie światła otoczenia (np. słonecznego) do pokazania obrazu, a dodatkowo jednocześnie na dostosowanie jasności obrazu do światła otoczenia.

Zalety:

  • małe zużycie energii, zwłaszcza przy wyświetlaniu obrazów nieruchomych;
  • stosunkowo niskie koszty i prostota produkcji (np. w stosunku do popularnych wyświetlaczy LCD);
  • możliwość używania zarówno w niskich temperaturach, jak i przy silnym świetle słonecznym.

Wyświetlacze iMoD są przeznaczone do zastosowania w telefonach komórkowych i podobnym sprzęcie przenośnym.

Wyświetlacze iMoD zostały opracowane i są obecnie rozwijane przez firmę Qualcomm. Korzystając z umowy licencyjnej w maju 2007 koreańska firma Ubixon zastosowała na skalę przemysłową wyświetlacze iMOD w bezprzewodowych słuchawkach z interfejsem Bluetooth.

Natura – zjawisko interferometryczne jest również obecne w nanostrukturach na skrzydłach motyli w okolicy równika dzięki czemu mają bardzo jaskrawe kolory w pełnym słońcu.

Linki zewnętrzne[edytuj]

Zobacz też[edytuj]