Przejdź do zawartości

I liga urugwajska w piłce nożnej (1939)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Primera División 1939
36 (37) edycja pierwszej ligi urugwajskiej
8 edycja zawodowej pierwszej ligi urugwajskiej
1938 1940
Szczegóły
Państwo

 Urugwaj

Mistrzostwa Urugwaju w roku 1939 były mistrzostwami rozgrywanymi według systemu, w którym wszystkie kluby rozgrywały ze sobą mecze każdy z każdym u siebie i na wyjeździe, a o tytule mistrza i dalszej kolejności decydowała końcowa tabela.

Primera División

[edytuj | edytuj kod]

Kolejka 1

[edytuj | edytuj kod]
Mecz
CA Bella Vista – CA Peñarol 2:1
Rampla Juniors – Club Nacional de Football 2:1
Defensor Sporting – Sud América Montevideo 2:2
River Plate Montevideo – Central Montevideo 2:0
Liverpool Montevideo – Racing Montevideo 0:0

Kolejka 2

[edytuj | edytuj kod]
Mecz
Racing Montevideo – Club Nacional de Football 1:0
Montevideo Wanderers – CA Peñarol 4:1
River Plate Montevideo – CA Bella Vista 3:2
Sud América Montevideo – Liverpool Montevideo 4:3
Central Montevideo – Defensor Sporting 2:1

Kolejka 3

[edytuj | edytuj kod]
Mecz
CA Peñarol – Central Montevideo 6:0
Club Nacional de Football – River Plate Montevideo 0:0
Sud América Montevideo – Montevideo Wanderers 4:1
CA Bella Vista – Rampla Juniors 2:1
Defensor Sporting – Liverpool Montevideo 4:2

Kolejka 4

[edytuj | edytuj kod]
Mecz
Club Nacional de Football – Sud América Montevideo 2:1
CA Peñarol – Defensor Sporting 7:0
CA Bella Vista – Liverpool Montevideo 1:1
Montevideo Wanderers – Rampla Juniors 4:2
Central Montevideo – Racing Montevideo 1:1

Kolejka 5

[edytuj | edytuj kod]
Mecz
CA Peñarol – Rampla Juniors 5:0
Club Nacional de Football – CA Bella Vista 2:0
Montevideo Wanderers – River Plate Montevideo 3:1
Central Montevideo – Sud América Montevideo 2:1
Racing Montevideo – Defensor Sporting 4:1

Kolejka 6

[edytuj | edytuj kod]
Mecz
Club Nacional de Football – Liverpool Montevideo 4:1
CA Peñarol – Racing Montevideo 5:0
Sud América Montevideo – Rampla Juniors 3:1
CA Bella Vista – Montevideo Wanderers 2:0
River Plate Montevideo – Defensor Sporting 0:0

Kolejka 7

[edytuj | edytuj kod]
Mecz
River Plate Montevideo – CA Peñarol 4:2
Club Nacional de Football – Central Montevideo 6:1
Montevideo Wanderers – Racing Montevideo 3:1
Defensor Sporting – CA Bella Vista 2:0
Liverpool Montevideo – Rampla Juniors 4:2

Kolejka 8

[edytuj | edytuj kod]
Mecz
Club Nacional de Football – Defensor Sporting 6:0
Sud América Montevideo – CA Peñarol 1:1
Central Montevideo – Rampla Juniors 1:1
Montevideo Wanderers – Liverpool Montevideo 2:0
River Plate Montevideo – Racing Montevideo 1:0

Kolejka 9

[edytuj | edytuj kod]
Mecz
Montevideo Wanderers – Central Montevideo 1:1
Sud América Montevideo – CA Bella Vista 1:1
Liverpool Montevideo – River Plate Montevideo 1:0
CA Peñarol – Club Nacional de Football 2:1
Rampla Juniors – Racing Montevideo 4:4

Kolejka 10

[edytuj | edytuj kod]
Mecz
CA Peñarol – Liverpool Montevideo 3:1
Central Montevideo – CA Bella Vista 1:1
Sud América Montevideo – Racing Montevideo 7:1
Rampla Juniors – River Plate Montevideo 1:1
Montevideo Wanderers – Defensor Sporting 1:1

Kolejka 11

[edytuj | edytuj kod]
Mecz
Central Montevideo – Liverpool Montevideo 1:0
Sud América Montevideo – River Plate Montevideo 1:1
Club Nacional de Football – Montevideo Wanderers 2:0
Rampla Juniors – Defensor Sporting 4:1
CA Bella Vista – Racing Montevideo 2:0

Kolejka 12

[edytuj | edytuj kod]
Mecz
CA Peñarol – CA Bella Vista 3:1
Club Nacional de Football – Rampla Juniors 4:1
Defensor Sporting – Sud América Montevideo 2:1
Central Montevideo – River Plate Montevideo 2:1
Racing Montevideo – Liverpool Montevideo 2:1

Kolejka 13

[edytuj | edytuj kod]
Mecz
Montevideo Wanderers – CA Peñarol 2:2
River Plate Montevideo – CA Bella Vista 1:1
Liverpool Montevideo – Sud América Montevideo 1:0
Central Montevideo – Defensor Sporting 1:1
Racing Montevideo – Club Nacional de Football walkower dla Racing
mecz zakończył się wynikiem 1:6, ale został zweryfikowany, gdyż w drużynie Nacional grał nieuprawniony zawodnik

Kolejka 14

[edytuj | edytuj kod]
Mecz
Central Montevideo – CA Peñarol 3:2
Club Nacional de Football – River Plate Montevideo 4:1
Sud América Montevideo – Montevideo Wanderers 0:0
Rampla Juniors – CA Bella Vista 5:1
Liverpool Montevideo – Defensor Sporting 4:1

Kolejka 15

[edytuj | edytuj kod]
Mecz
Club Nacional de Football – Sud América Montevideo 2:2
CA Peñarol – Defensor Sporting 3:1
Liverpool Montevideo – CA Bella Vista 1:0
Montevideo Wanderers – Rampla Juniors 0:0
Central Montevideo – Racing Montevideo 2:2

Kolejka 16

[edytuj | edytuj kod]
Mecz
CA Peñarol – Rampla Juniors 2:0
Club Nacional de Football – CA Bella Vista 8:2
Montevideo Wanderers – River Plate Montevideo 2:2
Central Montevideo – Sud América Montevideo 4:1
Racing Montevideo – Defensor Sporting 2:2

Kolejka 17

[edytuj | edytuj kod]
Mecz
Club Nacional de Football – Liverpool Montevideo 4:0
CA Peñarol – Racing Montevideo 4:1
Rampla Juniors – Sud América Montevideo 4:0
Montevideo Wanderers – CA Bella Vista 3:2
River Plate Montevideo – Defensor Sporting 1:1

Kolejka 18

[edytuj | edytuj kod]
Mecz
CA Peñarol – River Plate Montevideo 2:0
Club Nacional de Football – Central Montevideo 5:0
Montevideo Wanderers – Racing Montevideo 2:2
Defensor Sporting – CA Bella Vista 2:1
Liverpool Montevideo – Rampla Juniors 2:0

Kolejka 19

[edytuj | edytuj kod]
Mecz
Defensor Sporting – Club Nacional de Football 2:1
CA Peñarol – Sud América Montevideo 3:2
Rampla Juniors – Central Montevideo 2:1
Montevideo Wanderers – Liverpool Montevideo 1:1
River Plate Montevideo – Racing Montevideo 1:0

Kolejka 20

[edytuj | edytuj kod]
Mecz
Montevideo Wanderers – Central Montevideo 4:0
Sud América Montevideo – CA Bella Vista 4:1
Liverpool Montevideo – River Plate Montevideo 4:0
Club Nacional de Football – CA Peñarol 1:0
Racing Montevideo – Rampla Juniors 1:0

Kolejka 21

[edytuj | edytuj kod]
Mecz
CA Peñarol – Liverpool Montevideo 2:1
CA Bella Vista – Central Montevideo 3:0
Racing Montevideo – Sud América Montevideo 3:1
Rampla Juniors – River Plate Montevideo 4:3
Defensor Sporting – Montevideo Wanderers 3:0

Kolejka 22

[edytuj | edytuj kod]
Mecz
Liverpool Montevideo – Central Montevideo 1:0
River Plate Montevideo – Sud América Montevideo 2:0
Club Nacional de Football – Montevideo Wanderers 1:0
Rampla Juniors – Defensor Sporting 2:2
CA Bella Vista – Racing Montevideo 2:2

Końcowa tabela sezonu 1939

[edytuj | edytuj kod]
Poz Klub Mecze Zw Rem Por Pkt BrZd BrStr
1 Club Nacional de Football 201325286017
2 CA Peñarol 201325285625
3 Montevideo Wanderers 20785223328
4 Liverpool Montevideo 20839192931
5 River Plate Montevideo 20677192530
6 Defensor Sporting 20677192944
7 Racing Montevideo 20677192845
8 Central Montevideo 20668182342
9 Rampla Juniors 20659173642
10 Sud América Montevideo 20569163637
11 CA Bella Vista 205510152741
Legenda:
mistrz
wicemistrz
trzeci
baraż o utrzymanie się w pierwszej lidze

Ze względu na jednakową liczbę punktów dwóch najlepszych w tabeli klubów rozegrano mecz barażowy o mistrzostwo Urugwaju.

Data Mecz
28 kwietnia 1940Club Nacional de Football – CA Peñarol 3:2 (1:1,1:0)
mecz rozegrany został na stadionie Estadio Centenario

Widzowie: 43 000
Sędzia: Aníbal Tejada (Nobel Valentini, Juan José Nilson)
Bramki: 1:0 Francisco Arispe 39, 1:1 Adelaido Camaití 85, 2:1 Luis Volpi 98, 3:1 Atilio García 103, 3:2 Adelaido Camaití 110
Club Nacional de Football: Aníbal Paz – Luis Fazio, Juan Ramón Cabrera, Luis Alberto Pérez Luz, Rodolfo Pini, Eugenio Galvalisi, Luis Volpi, Aníbal Ciocca, Atilio García, Francisco Arispe, Roberto Porta. Trener: Héctor Castro.
Club Atlético Peñarol: Julio Barrios – Agustín Prado, Mário Barradas, Erebo Zunino, Francisco Palermo, Raúl Rodríguez, Nicolás Orlando, Pedro Lago, Sylvio Pirillo, Severino Varela, Adelaido Camaití. Trener: Athuel Velázquez

Mistrzem Urugwaju został klub Club Nacional de Football.

Baraż o utrzymanie się w pierwszej lidze

[edytuj | edytuj kod]

Konieczne było rozegranie trzech meczów, gdyż liczyły się tylko zdobyte punkty, a nie bramki.

Mecz
Progreso Montevideo – CA Bella Vista 2:1
CA Bella Vista – Progreso Montevideo 2:0
CA Bella Vista – Progreso Montevideo 3:0

Klub CA Bella Vista pozostał w pierwszej lidze, a klub Progreso Montevideo w drugiej.

Klasyfikacja strzelców bramek

[edytuj | edytuj kod]
Gole Piłkarz Klub
22 Atilio GarcíaClub Nacional de Football

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]