CA Bella Vista

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Bella Vista
Ilustracja
Pełna nazwa

Club Atlético Bella Vista

Przydomek

Papales

Barwy

         
żółto-białe

Data założenia

4 października 1920

Liga

Primera División Amateur

Państwo

 Urugwaj

Stadion

Estadio José Nasazzi

Prezes

Luis Latorre

Trener

Jorge Casanova

Stroje
domowe
Stroje
wyjazdowe
Strona internetowa

Club Atlético Bella Vistaurugwajski klub piłkarski założony 4 października 1920, z siedzibą w mieście Montevideo.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Club Atlético Bella Vista założony został 4 października 1920 przez grupę uczniów szkoły katolickiej San Francisco de Sales, a przyjęte przez założycieli żółto-białe barwy miały identyfikować się z barwami Watykanu.

W 1981 Bella Vista zadebiutował w Copa Libertadores, mając w grupie za przeciwników obok krajowego rywala CA Peñarol i drużyny wenezuelskiePortuguesa FC oraz Estudiantes de Mérida. Klub odpadł jednak w pierwszej rundzie.

W cztery lata później, w 1985, Bella Vista miał okazję, by ponownie zaprezentować się na arenie międzynarodowej. W grupie krajowym rywalem ponownie był CA Peñarol, a pozostałe dwa kluby były z Chile: CSD Colo-Colo i Deportes Magallanes. Tak jak poprzednio, występ w Copa Libertadores zakończył się na pierwszej rundzie.

W 1990 Bella Vista pierwszy raz w swej 70-letniej historii zdobył mistrzostwo Urugwaju, co jednak wtedy nie dawało prawa gry w Copa Libertadores. Konieczne jeszcze było rozegranie barażu z drugim zespołem w turnieju Liguilla Pre-Libertadores, którym okazał się być Racing Club de Montevideo. Po remisie 0:0 zwycięskie rzuty karne dały prawo kolejnego, trzeciego już startu w Copa Libertadores. Tym razem grupa była niezwykle silna. Obok krajowego rywala Nacionalu, trzeba było zmierzyć się z reprezentantami BrazyliiCR Flamengo oraz Corinthians Paulista. Trzecie podejście też było nieudane – Bella Vista zajął ostatnie miejsce w grupie.

Czwarty start, w 1993 również zakończył się na pierwszej rundzie, mimo iż rywale byli słabsi niż poprzednio. Obok Nacionalu – ponownie – w grupie były dwa zespoły ekwadorskie, El Nacional i Barcelona SC.

Na piąty występ w Copa Libertadores trzeba było poczekać 6 lat. W 1999 rywalami Bella Vista w grupie były – po raz trzeci – Nacional, Estudiantes de Mérida i CF Monterrey. Klub zajął w grupie trzecie miejsce, ale tym razem wystarczyło to do awansu. W 1/8 finału Bella Vista pokonał Universidad Católica, docierając do ćwierćfinału, czyli najdalej w historii swoich występów. W ćwierćfinale Belle Vista nie dała jednak rady drużynie Deportivo Cali.

W 2000 Bella Vista już szósty raz spróbował swych sił w Copa Libertadores, trafiając do grupy, w której były Club Bolívar, Atlético Mineiro oraz CD Cobreloa. Tym razem nie było tak udanie jak przed rokiem i klub odpadł już w rozgrywkach grupowych.

Osiągnięcia[edytuj | edytuj kod]

Kontrowersje wokół koszulek klubowych[edytuj | edytuj kod]

Na ogół uważa się, że koszulki Bella Vista, w połowie żółte i w połowie białe, reprezentują flagę Watykanu. Z tego powodu klub ma przydomek papales. Inna wersja mówi, że pochodzenie koszulek klubu jest inne. Barwy koszulek miały być kompromisem między fanatycznymi zwolennikami klubów Peñarol i Nacional, z jakich składał się dawny zarząd klubu. Dla pogodzenia obu stron barwami koszulek Bella Vista stały główne kolory obu urugwajskich gigantów. Podobny przypadek miał miejsce w klubie ArgentynaArsenal Sarandí Buenos Aires – w zarządzie klubu byli kibice ArgentynaIndependiente Buenos Aires i ArgentynaRacing Buenos Aires, a dla pogodzenia obu stron dla klubu zaprojektowano koszulki z kolorem jasnoniebieskim (Racing) i czerwonym (Independiente).