Ido Nehosztan

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ido Nehosztan
עידו נחושתן
Maha.jpg
Data i miejsce urodzenia 1957
Jerozolima
Dowódca Sił Powietrznych Izraela
Okres od 7 kwietnia 2008
Poprzednik Eliezer Shkedi

Ido Nehosztan, hebr. עידו נחושתן (ur. 1957 w Jerozolimie, Izrael) – generał w Siłach Obronnych Izraela i obecny naczelny dowódca Sił Powietrznych Izraela. Wcześniej był szefem Działu Planowania Operacji w Głównym Sztabie Sił Obronnych Izraela.

Kariera wojskowa[edytuj | edytuj kod]

Nehosztan wstąpił do sił zbrojnych w 1975 roku, z zamiarem zostania pilotem myśliwców. W tym celu przeszedł szkolenie pilotażu, które ukończył w 1977 roku z wyróżnieniem. Od 1978 roku latał na Skyhawkach w 107. Eskadrze Myśliwskiej. Następnie przesiadł się za stery myśliwców F-4 Phantom II i F-16 Fighting Falcon.

Podczas kariery służył jako instruktor w szkole pilotów, był zastępcą dowódcy 253. Eskadry (w randze majora) i dowódcą 140. Eskadry (w randze podpułkownika). W 2000 roku awansował na generała brygady i dowodził Eskadrą Wywiadowczą, od 2002 roku dowodził eskadrą akrobatyczną sił powietrznych, a od 2004 roku stał na czele sztabu sił powietrznych.

8 czerwca 2006 roku dołączył do Wydziału Planowania Operacji w Głównym Sztabie Sił Obronnych Izraela. Od 7 kwietnia 2008 roku głównodowodzący sił powietrznych[1].

Wykształcenie[edytuj | edytuj kod]

Nehosztan ukończył z wyróżnieniami studia matematyczno-informatyczne na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie, zdobył tytuł magistra na kierunku zarządzania w szkole menedżerskiej Kellog na Uniwersytecie Northwestern w Evanston (USA). Jest również absolwentem Wyższej Szkoły Zarządzania na Uniwersytecie Tel Awiwu i programu menedżerskiego na Uniwersytecie Harvarda w Cambridge (USA).

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. IAF Commander Maj. Gen. Ido Nachoshtan (ang.). W: Israel Air Force [on-line]. [dostęp 18 sierpnia 2008].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]