Ilanka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ilanka
Ilustracja
Ilanka w dolnym biegu w Rybocicach
Kontynent Europa
Państwo  Polska
Rzeka
Długość 54,2 km
Powierzchnia zlewni 437,4 km²
Źródło
Miejsce jezioro Trawno na południe od Torzymia
Wysokość 89
Ujście
Recypient Odra
Miejsce Świecko
Wysokość 19

Ilanka (niem. Eilang) – rzeka w województwie lubuskim dł. 54,2 km, powierzchnia zlewiska 437,4 km², prawy dopływ Odry. Ilanka wypływa z terenów położonych na południe od Torzymia, płynie przez Pojezierze Lubuskie, mniej więcej równolegle do sąsiedniej Pliszki. Uchodzi do Odry w jej 578,7 km, na południe od Świecka i drogi krajowej E-30/autostrady A2. Nad Ilanką leżą m.in. dwa miasta Torzym i Rzepin oraz wsie: Starościn, Nowy Młyn, Maczków, Rybocice i Świecko. Dzięki zjawisku bifurkacji część wody z Ilanki płynie poprzez dorzecze rzeki Postomia do Warty.

Nieco powyżej Rzepina rzeka wpływa do szerokiej doliny i dalej płynie przez tereny częściowo zabagnione. W dolnym biegu, w rejonie Rybocic rzeka wpływa w Dolinę Środkowej Odry.

Przyroda[edytuj]

Na dużym odcinku biegu rzeki, nad jej brzegiem zachowały się naturalne łęgi olszowe, a na skrzydłach doliny olsy. Nad brzegiem roślinność szuwarowa. W dolnym biegu między Maczkowem a Rybocicami można spotkać żółwia błotnego, a przy brzegach na korzeniach olchy lub na zanurzonym drewnie nierzadkie są zielone kolonie nadecznika (przedstawiciel gąbek).

Dopływy[edytuj]

Szlak kajakowy[edytuj]

Ilanka w swoim środkowym i dolnym biegu od Młyna Rojek (między Bielicami a Wystokiem) jest spławna, ale jest bardzo uciążliwym szlakiem kajakowym (bardzo duża liczba przenosek).

Mapa rzeki i jej dopływów

Zobacz też[edytuj]