Inseminator

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Inseminator – to osoba, która dokonuje procedury inseminacji.

Praca inseminatora polega na wprowadzeniu nasienia, za pomocą specjalnych instrumentów, do dróg rodnych samicy, celem jej zapłodnienia. Nasienie jest pozyskiwane z banków nasienia, które są prowadzone przez wyspecjalizowane jednostki. W Polsce pozyskiwaniem, gromadzeniem i przechowywaniem zamrożonego nasienia zajmują się między innymi Stacje Hodowli i Unasienniania Zwierząt . Inseminatorzy najczęściej dokonują inseminacji u krów i świń. U świń procedura inseminacji polega na wprowadzeniu przez inseminatora specjalnego foliowego pojemnika z nasieniem knura do pochwy lochy. Pojemnik zakończony jest woskowym korkiem, który pod wpływem temperatury ciała ulega rozpuszczeniu (po około 10 – 15 minutach) i nasienie przedostaje się do dróg rodnych.

W przypadku krów procedura wykonywana przez inseminatorów wygląda odmiennie. Do inseminacji używa się specjalnego przyrządu, tak zwanego pistoletu, który jest metalową rurą. Następnie umieszcza się w niej plastikową rurkę, w której znajduje się nasienie i całość wprowadza się do pochwy krowy i wystrzykuje zawartość.

Umiejętności inseminatora zdobywa się w Polsce na kilkudniowych kursach, a praca inseminatora jest zwykle dodatkowym źródłem dochodu dla rolników kończących ten kurs. Nie ma pełnych danych dotyczących liczby inseminacji w Polsce. W województwie lubelskim w 2005 inseminatorzy wykonali 161.237 inseminacji u krów i 104.134 u trzody chlewnej[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]