Institut polytechnique des sciences avancées

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Institut polytechnique des sciences avancées
ilustracja
Data założenia

1961

Typ

Grande école

Państwo

 Francja

Adres

Ivry-sur-Seine, Lyon, Marsylia, Tuluza

Członkostwo

IONIS Education Group[1], Aerospace Valley[2]

Położenie na mapie Paryża
Mapa konturowa Paryża, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Institut polytechnique des sciences avancées”
Położenie na mapie Francji
Mapa konturowa Francji, u góry znajduje się punkt z opisem „Institut polytechnique des sciences avancées”
Położenie na mapie Île-de-France
Mapa konturowa Île-de-France, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Institut polytechnique des sciences avancées”
Ziemia48°48′49,471″N 2°23′32,928″E/48,813742 2,392480
Strona internetowa

Institut polytechnique des sciences avancées (IPSA Paris, Lyon, Marsylia i Tuluza) – jedna z francuskich politechnik zaliczanych do kategorii Grande école. Założona w 1961.

Absolwentem szkoły jest Éric Boullier (1999) – francuski inżynier i menedżer, szef zespołu McLaren w Formule 1, Nicolas Tenoux (2007) – francuski pilot linii lotniczych, inżynier i kierownik ds. lotnictwa, Julien Simon-Chautemps (2002) – francuskim inżynier specjalizującym się w sportach motorowych.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Institut polytechnique des sciences appliquées został założony w 1961 roku przez Michea Cazin, Maurice Pradier i Paul Lefort, trzech inżynierów, którzy wywodzili się z sektora lotniczego i osiedlili się w Paryżu[3]. W 2001 roku nazwa została zmieniona na Institut polytechnique des sciences avancées. W 2007 roku otworzył filię w Tuluzie, osłoniętej od ważnego przemysłu lotniczego w regionie.[4]

W 2005 roku rząd francuski przyznał absolwentom uczelni tytuł „Eksperta w dziedzinie inżynierii systemów lotniczych i kosmicznych”, aw 2011 roku Commission des titres d'ingénieur upoważniła instytut do nadawania tytułu inżyniera. Pierwsi absolwenci tej inżynierii ukończyli studia pod koniec roku akademickiego 2013-2014. Szkoła prowadzi dwuletni cykl przygotowawczy oraz trzyletni cykl zaawansowany na specjalnościach: „Systemy telekomunikacyjne”, „Obliczenia pokładowe”, „Systemy elektromechaniczne”, „Mechanika i konstrukcje” oraz „Energia i napęd”. Absolwenci opuszczają szkołę z oficjalnym tytułem „Expert en ingénierie des systèmes aéronautiques et spatiaux”.

Od 2017 roku szkoła oferuje również Bachelor of Aeronautics i szkołę letnią.[5]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]