Instytut Badań Regionalnych Biblioteki Śląskiej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Instytut Badań Regionalnych Biblioteki Śląskiej
Ilustracja
Państwo  Polska
Data założenia 2011
Dziedzina instytucja naukowa
Z-ca Dyrektora Biblioteki Śląskiej ds. Instytutu Badań Regionalnych prof. zw. dr hab. Ryszard Kaczmarek
Adres ul. J. Ligonia 7,
40-036 Katowice
brak współrzędnych
Strona internetowa

Instytut Badań Regionalnych Biblioteki Śląskiej − instytucja o charakterze badawczo-naukowym. Siedziba mieści się przy ulicy Ligonia 7 w Katowicach. Jest częścią Biblioteki Śląskiej.

Został powołany w 2011 roku decyzją Sejmiku Śląskiego[1]. Było to zwieńczenie wieloletnich starań o przywrócenie w Katowicach instytucji podejmującej problematykę interdyscyplinarnych badań regionalnych. Kierownictwo nad pracami Instytutu objął w marcu 2012 roku prof. zw. dr hab. Ryszard Kaczmarek, kierownik Zakładu Archiwistyki i Historii Śląska na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego.

Instytut Badań Regionalnych w swojej działalności nawiązuje do:

Po zamknięciu Śląskiego Instytutu Naukowego, Bibliotece Śląskiej udało się przejąć i zabezpieczyć jego księgozbiór, który po opracowaniu będzie służyć jako zaplecze naukowe Instytutu Badań Regionalnych. Materiały archiwalne związane z działalnością zarówno przedwojennego Instytutu Śląskiego, jak i Śląskiego Instytutu Naukowego przechowywane są przez Archiwum Państwowe w Katowicach.

Rada Naukowa IBR[edytuj | edytuj kod]

W grudniu 2011 roku odbyło się pierwsze posiedzenie Rady Naukowej. Zadaniem Rady jest wytyczanie kierunków rozwoju i opiniowanie planów merytorycznych Instytutu oraz sprawozdań z ich realizacji[2].

Członkowie Rady Naukowej:

Cele działania[edytuj | edytuj kod]

Głównym celem IBR jest prowadzenie interdyscyplinarnych działań o charakterze naukowo-badawczym i edukacyjnym na terenie regionu. Instytut jest organizatorem i współorganizatorem licznych konferencji, spotkań; integruje badaczy zarówno z Polski, jak i ze środowiska międzynarodowego. IBR jest zaangażowany w organizację uroczystości rocznicowych oraz wydawanie publikacji. Współpracuje z instytucjami, które propagują edukację regionalną[3].

Projekty[edytuj | edytuj kod]

  1. Encyklopedia Województwa Śląskiego – interdyscyplinarny zbiór haseł z recenzją naukową, zawierający także słownik geograficzno-historyczny.
  2. Podręcznik Edukacji Regionalnej dla Uczniów Województwa Śląskiego – efekt pracy dwóch zespołów, naukowego i nauczycielskiego. Podręcznik złożony jest z dwóch części: wspólnej, przeznaczonej dla całego województwa śląskiego, a także osobnych modułów dla każdego subregionu historycznego wchodzącego w skład województwa śląskiego w jego obecnych granicach[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Biblioteka Śląska: Statut Biblioteki Śląskiej w Katowicach z dnia 4 lipca 2011 roku. [dostęp 2013-05-24].
  2. Zarząd Województwa Śląskiego: Uchwała nr 2065/68/IV/2011 Zarządu Województwa Śląskiego z dnia 4.08.2011 r.. [dostęp 2013-05-24].
  3. IBR BŚ: cele. [dostęp 2013-05-24].
  4. IBR BŚ: projekty. [dostęp 2013-05-24].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]