Instytut Ekspertyz Sądowych

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Pałacyk przy Westerplatte 9
Obiekt zabytkowy nr rej. A-321 1.12.1989
Budynek Instytutu
Budynek Instytutu
Państwo  Polska
Miejscowość Kraków
Adres ul. Westerplatte 9
Właściciel Instytut Ekspertyz Sądowych (IES)
Położenie na mapie Krakowa
Mapa lokalizacyjna Krakowa
Pałacyk przy Westerplatte 9
Pałacyk przy Westerplatte 9
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Pałacyk przy Westerplatte 9
Pałacyk przy Westerplatte 9
Ziemia 50°03′45,353″N 19°56′42,886″E/50,062598 19,945246
Strona internetowa

Instytut Ekspertyz Sądowych w Krakowie (IES) - im. Prof.[1] dra Jana Sehna - jedna z najstarszych tego typu instytucji w Europie, powołana w 1929 w Warszawie.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Instytut utworzony na podstawie rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 25 listopada 1929 roku, po dzień dzisiejszy związany jest z Ministerstwem Sprawiedliwości RP. Początkowo Instytut funkcjonował w Warszawie, po zakończeniu II wojny światowej uzyskał swoją nową siedzibę w Krakowie. Instytut Ekspertyz Sądowych ma także dwie jednostki zamiejscowe Zakładu Badania Wypadków Drogowych - Pracownię Badania Wypadków Drogowych w Gdańsku i Pracownię Badania Wypadków Drogowych w Poznaniu. W czasie wojny niemieccy okupanci zagrabili mienie Instytutu, stanowiące ówcześnie najnowocześniejszą aparaturę, pomoce laboratoryjne oraz bibliotekę, i przewieźli je do Berlina. Zatrudnieni w nich między innymi, chemicy, biolodzy, farmaceuci, towaroznawcy, inżynierowie mechanicy, fizycy, psychologowie i informatycy służą polskiemu wymiarowi sprawiedliwości, wykorzystując w swojej praktyce opiniodawczej oraz badawczej najnowsze osiągnięcia nauki. Działalność Instytutu związana jest z naukami sądowymi, rozumianymi jako nauki pomostowe, czyli wywodzącymi się z nauk przyrodniczych, inżynierskich i społecznych, zaadaptowanych dla potrzeb nauk prawnych. Obecnie po długiej przerwie (2009-2015) wynikającej z decyzji MNiSW wyrażonej w stosownych ustawach, IES ma znów prawo o ubieganie się o granty naukowe, gdyż zmieniono ustawę "Prawo o szkolnictwie wyższym". Od 2015 r. Instytut stał się ponownie członkiem ENFSI (sieć europejskich instytutów nauk sądowych) gdyż uzyskał akredytację PCA. Obecnie w czasie "naukowego rozruchu" większość badań naukowych z zakresu nauk sądowych jest nadal finansowanych z budżetu Ministerstwa Sprawiedliwości. Pracownicy naukowi, badawczo techniczni i inżynieryjno techniczni Instytutu są cały czas kwalifikowani do korpusu urzędników administracji publicznej, co w dłuższej perspektywie może wpłynąć na jakość wiedzy specjalistycznej reprezentowanej przez biegłych IES.

Zadania statutowe Instytutu[edytuj | edytuj kod]

  • prowadzenie działalności naukowej i badawczej w zakresie nauk sądowych,
  • opracowywanie opinii dla sądów i prokuratur w poszczególnych sprawach karnych i cywilnych
  • podejmowanie działań zmierzających do rozwoju i popularyzacji nauk sądowych, szczególnie wśród prawników, praktyków wymiaru sprawiedliwości, które wyrażają się poprzez przeprowadzanie szkoleń i prowadzenie działalności wydawniczej Instytutu w postaci wydawania książek (Instytut wydał ponad 60 tytułów książek), a także czasopism takich jak:
  • Problems of Forensic Sciences (Z Zagadnień Nauk Sądowych) – wydawane od 1960 r. (początkowo pod tytułem Z Zagadnień Kryminalistyki), od 1995 r. ukazuje się w języku angielskim i polskim. Jest to kwartalnik poświęcony szeroko pojętym naukom sądowym.
  • Paragraf na drodze – miesięcznik, który ukazuje się od 1999 r. Porusza specjalistyczne zagadnienia związane z kwestiami prawnymi oraz problemami opiniowania w zakresie wypadków drogowych, wypowiadają się w nim najwybitniejsi polscy prawnicy oraz biegli związani z tą dziedziną.

Gmach Instytutu[edytuj | edytuj kod]

Siedzibą IES jest eklektyczny pałac, wzniesiony pod koniec XIX stulecia u zbiegu ulic Westerplatte i Marii Skłodowskiej-Curie w Krakowie. W Gdańsku i Poznaniu znajdują się filie Zakładu Badania Wypadków Drogowych Instytutu. Oprócz pałacyku w Krakowie, Instytut zajmuje także dwa nowe sąsiednie budynki, mieszczące nowoczesne laboratoria, w których badanych było wiele materiałów związanych z najgłośniejszymi w Polsce sprawami karnymi.

Przypisy

  1. w nazwie jest wielka litera

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]