Przejdź do zawartości

Irena Grażyna Lewulis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Irena Grażyna Lewulis
Magdalena, Krysia Czarny
podporucznik czasu wojny podporucznik czasu wojny
Data urodzenia

ok 1910

Przebieg służby
Lata służby

1939-1942

Siły zbrojne

Polska Organizacja Walki o Niepodległość

Główne wojny i bitwy

II wojna światowa

Odznaczenia
Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari Krzyż Wojenny 1939–1945 (Francja)

Irena Grażyna Lewulis ps. „Krystyna” (ur. ok. 1910, zm. ?) – kierowniczka pierwszego ośrodka konspiracyjnego POWN „Akcji Kontynentalnej" w Lyonie we Francji, więźniarka gestapo.

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

O Irenie Lewulis brakuje podstawowych danych biograficznych. Jest tylko wiadomo, że urodziła się ok. 1910 i była żoną radcy handlowego Ambasady Polski znajdującej się we Francji. Irena nie pracowała zawodowo[1]. W 1939 mieszkała w Paryżu, a następnie przeniosła się do Lyonu „nieokupowanej” przez Niemców Francji, gdzie używając ps. „Krystyna” kierowała pierwszym ośrodkiem konspiracyjnym Polskiej Organizacji Walki o Niepodległość „Akcji Kontynentalnej” rządu na uchodźstwie, która także działała we Francji pod kryptonimem „Monika”[1].

Wspomniany ośrodek mieścił się w mieszkaniu Cz. Bitnera. Była równocześnie sekretarką, maszynistką i kolporterką Aleksandra Kawałkowskiego „Justyna", który był jej szefem - przygotowywała pierwsze ulotki orazi gazetki konspiracyjne. Wg T. Paneckiego była aresztowana w grudniu 1942 i prawdopodobnie zwolniona[1]. Wg H. Semenowicz aresztowano ją na parę miesięcy przed końcem wojny w łapance, którą przeprowadzono w Paryżu na stacji metra i znaleziono przy niej sprzęt radiowy. W gestapo była poddana ciężkim torturom, wieszana była za warkocze, gwałcona, ale nikogo nie wydała. Wojnę przeżyła[1]. W literaturze występuje mąż Ireny W. Lewulis, który od początku był przynależny do POWN (Polska Organizacja Walki o Niepodległość - polska organizacja konspiracyjna we Francji, a która została utworzona przez rząd emigracyjny w Paryżu - ,,Akcja Kontynentalna" „Monika”). Jak podaje J. Zamojski, grupa W. Lewulisa opanowała w sierpniu 1944 w czasie powstania paryskiego konsulat polski[1].

We wrześniu 1945 z mężem W. Lewulisem wyjechali na placówkę handlową do Tel Awiwu. Brak danych o jej dalszych losach oraz dacie śmierci[1].

Odznaczenia

[edytuj | edytuj kod]
  1. Nadanie zostało zweryfikowane przez Kapitułę Londyńską z nr. Krzyża 11032

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c d e f g Zawacka 2005 ↓, s. 152.

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]