Iwan Bowkun

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Iwan Bowkun
Иван Бовкун
podpułkownik podpułkownik
Data i miejsce urodzenia

20 lutego 1908
Starokorsunskaja, Kraj Krasnodarski

Data i miejsce śmierci

8 lipca 1988
Lwów

Przebieg służby
Lata służby

1927–1950

Siły zbrojne

Armia Czerwona
partyzantka radziecka

Główne wojny i bitwy

II wojna światowa

Odznaczenia
Złota Gwiazda Bohatera Związku Radzieckiego
Order Lenina Order Czerwonego Sztandaru Order Wojny Ojczyźnianej I klasy Order Czerwonej Gwiazdy

Iwan Michajłowicz Bowkun, Iwan Michajłowycz Bowkun (ros. Иван Михайлович Бовкун, ukr. Іван Михайлович Бовкун, ur. 7 lutego?/20 lutego 1908 w stanicy Starokorsunskaja obecnie w rejonie dinskim w Kraju Krasnodarskim, zm. 8 lipca 1988 we Lwowie) – radziecki wojskowy i dowódca partyzancki, Bohater Związku Radzieckiego (1944).

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w ukraińskiej rodzinie chłopskiej. Miał wykształcenie niepełne średnie, w 1927 wstąpił na kursy szkoły kawalerii, a w 1928 do szkoły piechoty we Władykaukazie, w 1931 został dowódcą plutonu w 43 pułku piechoty w Kijowskim Specjalnym Okręgu Wojskowym. W maju 1938 został dowódcą kompanii, w październiku 1938 dowódcą batalionu, a w grudniu 1940 dowódcą pułku, w 1941 przyjęto go do WKP(b). Po ataku Niemiec na ZSRR dowodzony przez niego pułk znalazł się w okrążeniu, później pozostał na okupowanym terytorium. W październiku 1941 przystąpił do organizowania oddziału partyzanckiego w rejonie nieżyńskim w obwodzie czernihowskim. Utworzony przez niego oddział wszedł w skład zgrupowania partyzanckiego „Za Rodinu”, zajmował się głównie dywersją kolejową, wykolejając pociągi i niszcząc tory kolejowe. Zatapiał również statki rzeczne. Po odbiciu Kijowa przez Armię Czerwoną zgrupowanie „Za Rodinu” zostało rozformowane, a Bowkun mianowany szefem sztabu ruchu partyzanckiego przy Zarządzie Wywiadowczym 4 Frontu Ukraińskiego. W maju 1945 rozpoczął studia w Akademii Wojskowej im. Frunzego, od 1950 pracował w instytucjach gospodarczych we Lwowie, gdzie był m.in. dyrektorem kinoteatru.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

I medale.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Указ Президиума Верховного Совета СССР «О присвоении звания Героя Советского Союза командирам партизанских отрядов Украинской ССР» от 4 января 1944 года // Ведомости Верховного Совета Союза Советских Социалистических Республик : газета. — 1944. — 13 января (№ 2 (262)). — С. 1

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]