Iwan Kobylanski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Iwan Kobylanski
Іван Кобилянський
starszy porucznik lotnictwa starszy porucznik lotnictwa
Data i miejsce urodzenia

4 lipca 1921
Wierblużka, obwód kirowohradzki

Data śmierci

22 kwietnia 1945

Przebieg służby
Lata służby

1940–1945

Siły zbrojne

Armia Czerwona
Wojskowe Siły Powietrzne

Jednostki

289 pułk lotnictwa bombowego 63 Dywizji Lotniczej

Stanowiska

strzelec pokładowy, nawigator eskadry

Główne wojny i bitwy

II wojna światowa

Odznaczenia
Złota Gwiazda Bohatera Związku Radzieckiego
Order Lenina Order Czerwonego Sztandaru Order Wojny Ojczyźnianej I klasy Order Wojny Ojczyźnianej II klasy Order Czerwonej Gwiazdy

Iwan Kobylanski (ukr. Іван Олександрович Кобилянський, ros. Иван Александрович Кобылянский, ur. 4 lipca 1921 we wsi Wierblużka obecnie w rejonie nowhorodkowskim w obwodzie kirowohradzkim, zm. 22 kwietnia 1945) – radziecki lotnik wojskowy, Bohater Związku Radzieckiego (1942).

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w ukraińskiej rodzinie robotniczej. Skończył 9 klas i wydział techniczny aeroklubu w Krzywym Rogu, a w 1939 wydział techniczny szkoły technicznej w Uljanowsku. Pracował jako młodszy technik w aeroklubie w Iwanowie, w 1940 został powołany do Armii Czerwonej, od września 1941 uczestniczył w wojnie z Niemcami, od 1942 należał do WKP(b). Walczył na Froncie Południowo-Zachodnim jako strzelec bombowca w 289 pułku lotnictwa bombowego, do listopada 1941 brał udział w 31 lotach bojowych, strącając jeden samolot wroga, za co został odznaczony orderem. Do stycznia 1942 wraz z załogą wykonał sto lotów bojowych w celu bombardowania obiektów wojskowych, siły żywej i techniki wroga, zadając Niemcom duże straty w ludziach i sprzęcie. Latem 1942 jego pułk wchodzący w skład 63 Dywizji Lotniczej 40 Armii Frontu Południowo-Zachodniego został przeformowany w pułk lotnictwa szturmowego, w którym Kobylanski został oficerem i nawigatorem eskadry. Zginął w walce. Po wojnie został pochowany na kwaterze żołnierzy radzieckich na cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Указ Президиума Верховного Совета СССР «О присвоении звания Героя Советского Союза начальствующему и рядовому составу Красной Армии» от 12 апреля 1942 года // Ведомости Верховного Совета Союза Советских Социалистических Республик : газета. — 1942. — 12 апреля (№ 12 (171)). — С. 1.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]