Iwan Zmitrowicz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Iwan Zmitrowicz
Pełne imię i nazwisko

Iwan Wiktorowicz Zmitrowicz

Data urodzenia

1973

Zawód, zajęcie

mykolog

Iwan Wiktorowicz Zmitrowicz (ros. Иван Викторович Змитрович, ur. 1973[1]) – rosyjski mykolog zajmujący się badaniem grzybów, głównie w Rosji i Izraelu.

W 1998 r. obronił pracę doktorską pt. „Korticyoidnyje i gietierobazidialnyje makromicety Leningradskoj obłasti”. Przeprowadził badania porównawcze widm ekologicznych badanych przez niego organizmów w biomach miast o różnym natężeniu antropogenicznej presji. Od 2006 roku uczestniczył w kursie oceny wartości biologicznej lasu na poziomie drzewostanu, opracowanym przez L. Andersona ze Szwecji. W latach 2003–2005 prowadził badania naukowe w lasach liściastych Rezerwatu Żygulińskiego, w Rezerwacie Ockim, w rezerwatach leśnych obwodu rostowskiego i nowogrodzkiego. Jest autorem esejów o chronionych gatunkach grzybów do czerwonych ksiąg obwodu leningradzkiego i Sankt Petersburga, obwodu nowogrodzkiego, obwodu krasnodarskiego, Karaczajo-Czerkiesji w Rosji. W latach 2003–2011 odbył 8 podróży do Izraela, w wyniku których opracował monografie zbiorowe „Biodiversity of Heterobasidiomycetes and non-gilled Hymenomycetes (former Aphyllophorales) of Israel” i „Agaricomycetes of Israel”. Prowadził badania naukowe także w Finlandii, Estonii, Szwecji i Norwegii[2].

Jest autorem licznych prac naukowych, m.in. „Rastitielnyje epifienomieny i ich ekomorfołogiczeskaja suszcznost´”, „Epimorfołogija i tiektomorfołogija wysszych gribow”, monografii poświęconych ekologii, taksonomii i biotechnologii grzybów niszczących drewno, monografii Atheliaceae i Amylocorticiaceae Rosji. Zajmuje się taksonomią i filogenetyką podstawczaków, teorią morfogenezy, problematyką adaptacji i specjacji podstawczaków, taksonomią i geografią grzybów z rzędów Polyporales, Pucciniales i Capnodiales[2].

W 2001 r. za swoją pracę w dziedzinie morfologii ewolucyjnej został odznaczony nagrodą Sokołowa Rosyjskiej Akademii Nauk[2].

Przy nazwach naukowych utworzonych przez niego taksonów standardowo dodawany jest skrót jego nazwiska Zmitr[3]. (zobacz: lista skrótów nazwisk botaników i mykologów).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. И. Змитрович, Семейства ателиевые и амилокортициевые, Litres, 15 maja 2022, ISBN 978-5-04-122663-3 [dostęp 2022-06-06] (ros.).
  2. a b c Ivan Zmitrovich [online], Komarov Botanical Institute of the Russian Academy of Sciences [dostęp 2022-06-04].
  3. Index Fungorum [online] [dostęp 2022-06-04].