Izba Pamięci Adama Mickiewicza

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Izba Pamięci Adama Mickiewicza
Ilustracja
wejście do szkoły
Państwo  Polska
Miejscowość Budziszewko
Adres Budziszewko 57a
Położenie na mapie gminy Rogoźno
Mapa lokalizacyjna gminy Rogoźno
Izba Pamięci Adama Mickiewicza
Izba Pamięci Adama Mickiewicza
Położenie na mapie powiatu obornickiego
Mapa lokalizacyjna powiatu obornickiego
Izba Pamięci Adama Mickiewicza
Izba Pamięci Adama Mickiewicza
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa wielkopolskiego
Izba Pamięci Adama Mickiewicza
Izba Pamięci Adama Mickiewicza
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Izba Pamięci Adama Mickiewicza
Izba Pamięci Adama Mickiewicza
Ziemia52°41′37,18″N 17°03′46,82″E/52,693661 17,063006

Izba Pamięci Adama Mickiewicza w Budziszewku – małe muzeum upamiętniające pobyt Wieszcza Narodu Polskiego Adama Mickiewicza w Budziszewku.

Pomysł zorganizowania małego, szkolnego muzeum mickiewiczowskiego zrodził się w czerwcu 1982 r. podczas szkolnej wycieczki do Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie. Pomysłodawcami byli: Janina Ruta (historyk) i Bogdan Ruta (plastyk), nauczyciele pracujący w szkole podstawowej im. Adama Mickiewicza w Budziszewku. Plan dydaktyczno wychowawczy szkoły na rok szkolny 1982/1983 został ukierunkowany na zbieranie eksponatów mickiewiczowskich. Do pracy włączyli się wszyscy nauczyciele i uczniowie, nie zabrakło też chętnych rodziców. Dużą pomocą służył ówczesny proboszcz parafii Budziszewko - Aleksy Mercik.

Ekspozycję urządzono w jednej z izb lekcyjnych (lekcje odbywały się tam do 2000 roku), ale wiele prac plastycznych umieszczono w świetlicy, bibliotece oraz na korytarzach. Na zbiory mickiewiczowskie składają się: bogaty księgozbiór (podzielony na dwie części: utwory Poety i opracowania o jego życiu i twórczości), obrazy, rzeźby, plakiety, medale, medaliony, fotokopie, rysunki, grafiki, przedmioty związane z epoką. Wśród książek zwracają uwagę egzemplarze "Poezji" wydane w Paryżu w 1828 i 1899 roku, ponad sto różnych wydań "Pana Tadeusza" (najstarsze z 1878 roku), wydania rocznicowe, miniaturowe i albumowe, publikacje Władysława Mickiewicza.

Wśród eksponatów warto zwrócić uwagę na te, które nawiązują do tzw. epizodu budziszewskiego w życiu Poety – portrety Konstancji i Józefa Łubieńskich, rękopis wiersza Konstancji Łubieńskiej pt. "Elegia" znaleziony na strychu pałacu w 1983 r., listy do Józefa Łubieńskiego z 1835 r. Oddzielną część ekspozycji stanowi porcelana o tematyce mickiewiczowskiej. Są to patery do "Pana Tadeusza", bajek i ballad, 10 figurek do "Pana Tadeusza" oraz dwie płaskorzeźby. Jeszcze inną część zbiorów tworzą liczne materiały zebrane w Roku Mickiewiczowskim - artykuły prasowe, foldery z wystaw, zaproszenia, programy przedstawień, fotografie i plakaty. Także ekranizacja "Pana Tadeusza" w reżyserii Andrzeja Wajdy ma swój wydźwięk w zbiorach Izby - są plakaty, artykuły prasowe, prace plastyczne uczniów.

Budziszewskie mickiewicziana są wypożyczane na wystawy do Muzeum Regionalnego w Rogoźnie, do Biblioteki Publicznej w Obornikach i Budzyniu.

Zbiory mickiewiczowskie w Budziszewku powstały dzięki życzliwości wielu instytucji: Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie, Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie, Biblioteki Narodowej w Warszawie, Biblioteki Publicznej miasta Poznania, bibliotek uniwersyteckich, pedagogicznych a nawet szkolnych. Prace plastyczne wykonali specjalnie dla Izby artyści z Krakowa, Warszawy, Poznania, Gdańska, Szczecina, Tarnowa, Rogoźna. W 90% zbiory pochodzą od bezinteresownych darczyńców - wielu z nich o Budziszewku słyszało pierwszy raz, nigdy tu nie byli, ale ofiarowali coś od siebie – od serca. Na przestrzeni dwudziestoletniego istnienia Izby Pamięci liczba eksponatów ciągle rośnie.

Tym samym spełniło się marzenie Wieszcza zawarte w epilogu "Pana Tadeusza":
"O gdybym dożył tej pociechy, żeby te książki zbłądziły pod strzechy".