Izba Radców

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy izby wyższej parlamentu Japonii. Zobacz też: inne znaczenia tego pojęcia.
Japonia
Herb Japonii
Ten artykuł jest częścią serii:
Ustrój i polityka
Japonii
Portal Portal Japonia

Izba Radców (jap. 参議院 Sangi-in?) – izba wyższa Zgromadzenia Narodowego w Japonii. Izbą niższą jest Izba Reprezentantów. Izba Radców jest następczynią (od 1947 roku) przedwojennej Izby Parów (Kizoku-in), japońskiego odpowiednika brytyjskiej Izby Lordów.

Jeżeli dwie izby nie potrafią dojść do porozumienia w sprawie budżetu, umów międzynarodowych lub wyboru premiera, Izba Reprezentantów może przeforsować swoje zdanie. We wszystkich innych sprawach, wynik głosowania w Izbie Radców może zostać odrzucony przez Izbę Reprezentantów jedynie większością dwóch trzecich głosów obecnych członków. Po wprowadzeniu dla Izby Reprezentantów ordynacji proporcjonalnej znacznie wzrosły możliwości blokowania ustaw przez izbę wyższą, ponieważ rząd przeważnie nie jest w stanie zebrać wymaganej większości dwóch trzecich głosów (przykładem było głosowanie w sprawie prywatyzacji Poczty Japońskiej w 2005).

W okresie wyborów w razie nagłej potrzeby państwowej Rząd może zwołać Izbę Radców na sesję nagłą. Podjęte uchwały mają charakter tymczasowy i tracą moc, o ile nie zaakceptuje ich Izba Reprezentantów w ciągu 10 dni od otwarcia następnej sesji Parlamentu (art. 54 Konstytucji)

Sala Izby Radców w budynku Zgromadzenia Narodowego w Tokio

W Izbie Radców zasiada 242 deputowanych, wybieranych na sześcioletnią kadencję (dwa lata dłuższą niż kadencja Izby Reprezentantów). Izba nie może zostać rozwiązana przez premiera, ponieważ tylko połowa jej członków jest wybierana w każdych wyborach (równoległy system głosowania). 96 radców wybieranych jest w wyborach proporcjonalnych, w ramach listy krajowej. 146 deputowanych wybieranych jest w wyborach większościowych, które odbywają się w każdej z 47 prefektur. Aż do wyborów w 1998 Izba Radców liczyła 252 członków, wybieranych po 126: 76 z prefektur i 50 z listy krajowej. Liczbę tę zmniejszono podczas wyborów w 2001, co dało liczbę 247 członków w okresie przejściowym (126 wybranych w 1998 i 121 wybranych w 2001).

Radcy muszą mieć przynajmniej 30 lat (w Izbie Reprezentantów obowiązuje cenzus 25 lat).

Linki zewnętrzne[edytuj]