Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami – organizacja skupiająca na zasadzie dobrowolności działające na polskim rynku towarzystwa funduszy inwestycyjnych.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Powstała 28 października 2004. Jest kontynuatorem założonego w 1997 Stowarzyszenia Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych (STFI). W 2006 Izba skupiała w sobie 24 towarzystwa zarządzające 262 funduszami inwestycyjnymi i aktywami prawie 100 mld złotych. Od 2005 prezesem Izby jest Marcin Dyl[1].

Podstawa prawna i cele[edytuj | edytuj kod]

Izba działa na podstawie Ustawy z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi (Dz.U. z 2020 r. poz. 95) oraz art. 70 Ustawy z dnia 30 maja 1989 r. o izbach gospodarczych (Dz.U. z 2019 r. poz. 579)[2].

Głównymi celami jej działalności jest:

 • reprezentowanie środowiska towarzystw funduszy inwestycyjnych,
 • wspieranie rozwoju towarzystw funduszy inwestycyjnych w Polsce,
 • upowszechnianie wiedzy o funduszach inwestycyjnych,
 • rozwijanie i doskonalenie zasad etyki zawodowej specjalistów związanych z zarządzaniem funduszami inwestycyjnymi.

Zadania izby wskazane w ustawie:

 1. określanie i kodyfikacja zasad uczciwego obrotu oraz przyjętych w obrocie zwyczajów w działalności funduszy inwestycyjnych;
 2. określanie standardów prezentacji wyników funduszy inwestycyjnych;
 3. określanie standardów reklamy funduszy inwestycyjnych;
 4. określanie standardów prospektów informacyjnych funduszy inwestycyjnych i skrótów tych prospektów;
 5. sprawowanie nadzoru nad przestrzeganiem standardów określonych przez izbę oraz zasad uczciwej konkurencji na rynku funduszy inwestycyjnych;
 6. reprezentowanie towarzystw, a także domów maklerskich prowadzących działalność wyłącznie w zakresie doradztwa inwestycyjnego albo zarządzania portfelami, w skład których wchodzi jeden lub większa liczba instrumentów finansowych w odpowiednich organizacjach międzynarodowych.

W zakresie reprezentacji międzynarodowej: IZFiA jest członkiem EFAMA (European Funds and Asset Management Association)[3] – od początku swojego istnienia jest członkiem EFAMA (wcześniej członkiem EFAMA i jej poprzedniczki FEFSI było również Stowarzyszenie Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych w Polsce). EFAMA jest europejską pozarządową organizacją skupiającą instytucje związane z rynkiem funduszy inwestycyjnych. Członkami EFAMA są 23 organizacje narodowe z krajów europejskich oraz 43 Członków korporacyjnych. Siedziba EFAMY mieści się w Brukseli.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. PROF. UW, DR HAB. MARCIN DYL Prezes Zarządu Izby. izfa.pl. [dostęp 2017-06-15].
 2. Statut IZFiA. izfa.pl. [dostęp 2014-06-26].
 3. http://www.izfa.pl/pl/index.php?id=10041 O EFAMA na stronie IZFiA

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]