Jądro kulkowate

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Przekrój móżdżku, widoczne jądro kulkowate

Jądro kulkowate (łac. nucleus globosus, ang. globose nucleus) – jest to jedno z czterech jąder móżdżku u człowieka. Oprócz niego w móżdżku znajdują się: jądro zębate, jądro wierzchu i jądro czopowate. U pozostałych ssaków zamiast czterech jąder móżdżku wyróżnia się trzy, jądru kulkowatemu i jądru czopowatemu odpowiada jądro wsunięte.

Jądro jest położone przyśrodkowo w stosunku do jądra czopowatego oraz bocznie w stosunku do jądra wierzchu. Charakteryzuje się nieregularnym kształtem, nazwa pochodzi od charakterystycznych kulistych uwypukleń. W wymiarze pionowym jądro kulkowate ma 5–6 mm, w strzałkowym 12–15 mm, a w poprzecznym do 3 mm.

W przekroju czołowym jądro jest widoczne jako kilka okrągłych lub owalnych grup komórek połączonych mostkami z istoty szarej lub zupełnie od siebie oddzielonych. Jądro zawiera komórki ułożone grupami, podobne do komórek budujących jądro czopowate

Połączenia ma biegnące konarem górnym móżdżku i pęczkami móżdżkowo-opuszkowymi.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Adam Bochenek, Michał Reicher: Anatomia człowieka. T. IV. Warszawa: Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich, 1993, s. 217. ISBN 78-83-200-4251-1.

Star of life.svg Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć medycznych i pokrewnych w Wikipedii.