Jądra móżdżku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Jądra móżdżku – u człowieka tak są określane cztery parzyste jądra, znajdujące się wewnątrz móżdżku. Jądro wierzchu leży wewnątrz robaka móżdżku, pozostałe trzy jądra (zębate, czopowate i kulkowate) leżą w półkulach móżdżku.

U ssaków często wyróżniane są tylko trzy jądra móżdżku. Jądro boczne będzie odpowiadało jądru zębatemu, jądro wsunięte odpowiada jądrom czopowatemu i kulkowemu, a jądro przyśrodkowe jest najbliższe jądru wierzchu.

Jądro wierzchu (łac. nucleus fastigii)[edytuj | edytuj kod]

Leży niedaleko płaszczyzny pośrodkowej robaka, wewnątrz istoty białej. Ma kształt elipsoidy. Przedni koniec znajduje się blisko komory czwartej, od której jest oddzielony pasmem istoty białej. Tylny koniec rozszczepia się na kilka węższych pasm. W wymiarze pionowym jądro osiąga 3–4 mm, w poprzecznym 5–6 mm, a w strzałkowym 9–10 mm.

Ma połączenia aksonalne z jądrami przedsionkowymi i z tworem siatkowatym rdzenia przedłużonego.

Jądro kulkowate (łac. nucleus globosus)[edytuj | edytuj kod]

Leży w półkuli móżdżku, przyśrodkowo od jądra czopowatego, bocznie znajduje się jądro wierzchu leżące w robaku. Jądro ma nieregularne kształty, z charakterystycznymi kulistymi uwypukleniami. W wymiarze pionowym jądro kulkowate ma 5–6 mm, w strzałkowym 12–15 mm, a w poprzecznym do 3 mm.

Połączenia ma biegnące konarem górnym móżdżku i pęczkami móżdżkowo-opuszkowymi.

Jądro czopowate (łac. nucleus emboliformis)[edytuj | edytuj kod]

Leży bocznie od jądra kulkowatego, przyśrodkowo od jądra zębatego. Jego kształt jest porównywany do maczugi, końcem grubszym zwróconym do przodu. Wymiar strzałkowy 12–16 mm, poprzeczny w najcieńszej części 0,2-0,5 mm, w najgrubszej 3–4 mm.

Połączenia aksonalne głównie biegną do konara górnego móżdżku.

Jądro zębate (łac. nucleus dentatus)[edytuj | edytuj kod]

Leży w półkuli móżdżku, bocznie od jądra czopowatego, za tylną ścianą komory czwartej. Jądro ma kształt silnie pofałdowanego woreczka, określanego jako kształt oliwki. Wymiar strzałkowy 15–20 mm, poprzeczny 8–10 mm, a wymiarze pionowym ma 8–12 mm. Istota szara jądra zębatego ma 0,3-0,5 mm grubości.

Aksony biegną konarem górnym móżdżku, do jądra tego dochodzą też aksony z komórek kory móżdżku.

ŹródłaAnatomia Człowieka tom 4, pod redakcją Adama Bochenka i Michała Reichera.

Star of life.svg Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć medycznych i pokrewnych w Wikipedii.