Jacob’s Creek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Jacob’s Creek
Wino Jacob’s Creek
Wino Jacob’s Creek
Rodzaj wino
Wytwórca Orlando Wines
Dystrybutor Pernod Ricard
Pochodzenie Dolina Barossa, Australia
Data wprowadzenia 1976
Odmiany Cabernet Merlot, Chardonnay, Chardonnay Pinot Noir, Chardonnay Reserve, Grenache Shiraz, Sauvignon Blanc, Shiraz Cabernet, Shiraz Reserve, Shiraz Rosé
Strona internetowa

Jacob’s Creek (wina) - marka australijskich win powstała w 1976 należąca do Pernod Ricard Winemakers, spółki będącej częścią kompanii alkoholowej Pernod Ricard. Wina Jacob’s Creek produkowane są w południowej części Australii.

Wina Jacob’s Creek są eksportowane do ponad 70 krajów na świecie[potrzebne źródło], nagradzane w międzynarodowych konkursach[potrzebne źródło]

Historia[edytuj | edytuj kod]

Winnica powstała w roku 1847, kiedy  to Johann Gramp, imigrant z Bawarii, posadził pierwsze winorośle nad strumieniem Jacob’s Creek.

Jacob’s Creek jest marką wina nr 1 w Australii i wiodącą marką na takich rynkach jak Wielka Brytania, Nowa Zelandia, Irlandia, Skandynawia, Chiny i Indie[potrzebne źródło].  

Pierwsze wino pod szyldem tej marki zostało wypuszczone na rynek w 1976 roku. Początek eksportu win Jacob’s Creek datuje się na 1984 rok, głównym rynkiem zbytu była wówczas Wielka Brytania[potrzebne źródło]

W roku 1998 Jacob’s Creek rozpoczął produkcję swojego pierwszego wina musującego, wielokrotnie nagradzanego[potrzebne źródło] Sparkling Chardonnay Pinot Noir. 

W 2000 roku marka wypuściła na rynek linię produktów Reserve. W tym samym roku, na brzegu Jacob’s Creek, otwarte zostało centrum dla zwiedzających.

W 2010 roku pozycję Naczelnego Winiarza objął Bernard Hickin.

W 2011 roku firma wypuściła na rynek linię win, Cool Harvest, z okazji 35 lat istnienia marki.

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

W latach 1995-2015 marka zdobyła ponad 7000 nagród[potrzebne źródło] na pokazach i konkursach winnych zdobywając m.in. 136 trofea dla najlepszego wina[potrzebne źródło]  i 877 złotych medali[potrzebne źródło]. W 2008 roku Światowa Organizacja Pisarzy i Dziennikarzy Winiarskich ogłosiła Jacob’s Creek numerem 1 na liście 100 Najlepszych Winiarni[potrzebne źródło].  W 2011 Jacob’s Creek został uznany za “najlepszą australijską markę winiarską”[potrzebne źródło] i uzyskał trzecie miejsce w rankingu „Najbardziej podziwiane światowe marki wina”[potrzebne źródło], przyznawane przez Drinks International Magazine. W roku 2002 Philip Laffer, Naczelny Winiarz Jacob’s Creek w latach 1993-2006, otrzymał tytuł Winiarza Roku[potrzebne źródło].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]