Przejdź do zawartości

Jacques Lebaudy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Francuski rysunek satyryczny autorstwa Sema przedstawiający Jacquesa Lebaudy'ego jako cesarza Sahary

Jacques Lebaudy (ur. 13 maja 1868 w Paryżu, zm. 1 stycznia 1919 w Nowym Jorku) – francuski przedsiębiorca i awanturnik. Samozwańczy "Cesarz Sahary"[1].

Biografia

[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w 1868 roku. Był najstarszym synem Julesa Lebaudy'ego (1828-1892), który wraz z bratem Gustavem (1827-1889) był właścicielem rodzinnej firmy rafinacji cukru Lebaudy Frères. Po śmierci ojca Jacques odziedziczył ogromny majątek szacowany na około 227 milionów franków[2].

Dysponując dużą ilością pieniędzy, Jacques Lebaudy postanowił spełnić swoje marzenia i założyć własne państwo. W 1903 z małą flotyllą wylądował w pobliżu przylądka Juby na marokańskim wybrzeżu. Ten odcinek ziemi między Przylądkiem Noun a Przylądkiem Bojador był wówczas prawie niezamieszkany, nie licząc małych grupek koczowniczych Berberów. Nie był też zajmowany przez żadne z ówczesnych mocarstw kolonialnych. Lebaudy ogłosił powstanie na tym obszarze "Imperium Sahary", a sam ogłosił się cesarzem przybierając imię Jacques I, Najin-al-Den, cesarz Sahary, dowódca wiernych, król Tarfaia, książę Arleuf i książę Chal-Huin[3].

Na "rządzonym" przez siebie terenie założył dwa miasta: „Troję” i „Polis”. W Troi zostawił w charakterze osadników pięciu swoich marynarzy. W drugim mieście chciał zrobić podobnie, ale nie znalazł wśród załogi ochotników. Jacques zdecydował się zatrudnić nowych marynarzy, ale podczas jego nieobecności koczowniczy Berberowie uprowadzili jego ludzi z Troi licząc na uzyskanie okupu. Jacques odmówił zapłacenia, więc jego ludzie zostali sprzedani jako niewolnicy. Ostatecznie zostali uwolnieni przez francuski okręt wojenny. Po uwolnieniu pozwali Lebaudy'ego o odszkodowanie za zostawienie ich na pastwę losu[4].

W tej sytuacji Jacques uciekł przed francuskim wymiarem sprawiedliwości do Belgii. Tam próbował bezskutecznie walczyć o "swoje prawa" do tronu Sahary. Został jednak zignorowany i ośmieszony. W międzyczasie przeszedł na islam i poślubił aktorkę Augustine Dellière (1873-1950), z którą miał córkę o imieniu Jacqueline.

W 1908 roku opuścił Europę i osiedlił się w Nowym Jorku, gdzie stał się finansistą, handlującym na giełdzie nowojorskiej. Osiągnął tam znaczne zyski powiększając swój majątek. Jednocześnie jednak zaczął zdradzać objawy choroby psychicznej, a jego zachowanie stawało się coraz bardziej nieobliczalne. Wielokrotnie groził żonie i córce śmiercią. Podczas jednej z awantur został zastrzelony przez żonę[5].

Pochowany został 17 stycznia 1919 roku na katolickim cmentarzu parafialnym św. Brygidy w Westbury[6].

W 1922 jego żona wyszła ponownie za mąż za francuskiego detektywa w podwójnym ślubie z córką, która poślubiła jego syna.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Wielka Ilustrowana Encyklopedia Powszechna, Wydawnictwo „Gutenberg”, tom XVIII.
  2. 13 Mar 1896 - BLACKMAILING IN FRANCE - Trove [online], nla.gov.au [dostęp 2024-04-23] (ang.).
  3. The Emperor of the Sahara | The Independent | The Independent [online], independent.co.uk [dostęp 2024-04-23] (ang.).
  4. Occasional, Critical, and Political Writing - James Joyce - Google Książki [online], google.pl [dostęp 2024-04-23].
  5. https://paperspast.natlib.govt.nz/newspapers/EP19190322.2.125
  6. https://timesmachine.nytimes.com/timesmachine/1919/01/18/97058911.pdf