Jailbreak (iOS)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy łamania zabezpieczeń systemu iOS. Zobacz też: Jailbreak (Album zespołu Thin Lizzy).

Jailbreak systemu iOS to proces usuwania ograniczeń narzuconych przez Apple na urządzenia działające pod tym systemem poprzez używanie własnych jąder systemu. Dotyczy to urządzeń iPhone, iPod touch, iPad i Apple TV. Jailbreak umożliwia uzyskanie pełnego dostępu do urządzenia i wgrywanie aplikacji i rozszerzeń, które nie są dostępne poprzez oficjalne źródła dystrybucji Apple – App Store. Urządzenie po jailbreaku wciąż może korzystać z App Store, iTunes i innych normalnych funkcji. Proces ten został uznany za legalny w Stanach Zjednoczonych.

Rodzaje jailbreaku[edytuj | edytuj kod]

Jailbreak Tethered ("związany") jest to odblokowanie oprogramowania iOS, które zachowuje swoją funkcjonalność do momentu, kiedy nastąpi wyłączenie urządzenia, np. na skutek rozładowania baterii. Aby wznowić działanie systemu należy podłączyć urządzenie do komputera i wykonać ponowny jailbreak za pomocą odpowiedniego programu.

Jailbreak Untethered ("rozwiązany, uwolniony") jest w pełni funkcjonalną modyfikacją, która działa nawet po restarcie urządzenia. Jailbreak untethered nie jest jednak dostępny dla wszystkich wersji oprogramowania oraz dla wszystkich urządzeń.

Dodane funkcje i modyfikacje[edytuj | edytuj kod]

Jednym z głównych powodów, dla których robi się jailbreaka jest poszerzenie zestawu funkcji ograniczona przez Apple i jego App Store. Ponieważ programy dostępne poprzez Cydia nie są zobowiązane do przestrzegania wytycznych przez App Store. Użytkownicy instalują te programy w celach personalizacji i dostosowywania interfejsu, dodając pożądane cechy i udogodnienia dzięki którym urządzenie można łatwiej obsługiwać poprzez zapewnienie dostępu do systemu plików i narzędzi wiersza polecenia. Na przykład, wielu użytkowników w Chinach jailbreak'uje system iOS tylko dlatego, że mogą zainstalować aplikacje, które nie są możliwe do zainstalowania poprzez App Store.

Grupy hakerskie[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]