James Murray

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy gubernatora generalnego Kanady. Zobacz też: inne osoby o tym samym nazwisku.
James Murray
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 21 stycznia 1721
Ballencrieff
Data i miejsce śmierci 18 czerwca 1794
Battle
Gubernator Prowincji Quebec
Okres od 1764
do 1768
Poprzednik Jeffrey Amherst
Następca Guy Carleton

Generał James Murray (ur. 21 stycznia 1721, zm. 18 czerwca 1794) – pierwszy gubernator generalny Brytyjskiej Kanady w latach 1764-1768.

Urodzony w Aberlady w Szkocji. Wstąpił do armii brytyjskiej i walczył w szeregu wojen między innymi w Indiach Zachodnich i Niderlandach, dosłużywszy się stopnia generała. Brał udział w oblężeniu i zdobyciu Louisburga w 1758 oraz w bitwie bitwie na Równinie Abrahama, gdzie dowodził lewym skrzydłem. Mianowany dowódcą sił zbrojnych w Kanadzie, spacyfikował opór francuski. W 1764 zastąpił tymczasowego administratora nowej kolonii Jeffrey Amhersta zostając pierwszym gubernatorem Brytyjskiej Kanady. Jako gubernator starał się nawiązać przyjazne stosunki z francuskimi mieszkańcami i otoczyć ich opieką prawną. Naraził się z tego powodu na oskarżenia o zdradę interesów brytyjskich. Odwołany ze stanowiska w 1768 stanął przed sądem. Choć został oczyszczony z zarzutów, nigdy nie powrócił do Kanady.

W 1774 został mianowany gubernatorem Minorki. W 1781 dowodził bohaterską obroną wyspy przed trwającym siedem miesięcy oblężeniem połączonych flot francuskiej i hiszpańskiej, po czym został zmuszony do poddania się. Postawiony przed sądem wojskowym po zarzutem zdrady, został ponownie oczyszczony z zarzutów. W 1783 został mianowany generałem.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]


Poprzednik
Jeffrey Amherst
Pierwszy gubernator generalny Brytyjskiej Kanady
1764-1768
Następca
Guy Carleton