Janina Walewska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Janina Walewska
Hanka
Data urodzenia

ok. 1904

Data śmierci

15 maja 1944

Przebieg służby
Siły zbrojne

Armia Krajowa

Stanowiska

łączniczka

Główne wojny i bitwy

II wojna światowa

Odznaczenia
Krzyż Walecznych (1920–1941)

Janina Walewska, pseud. „Hanka” (ur. ok. 1904, zm. 15 maja 1944 w Warszawie) – łączniczka Komendy Głównej Armii Krajowej[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Była długoletnią pracownicą Polskiego Czerwonego Krzyża w Warszawie. Podczas II wojny światowej i okupacji niemieckiej brała udział w konspiracji niepodległościowej. Była łączniczką w Biurze Finansów i Kontroli Komendy Głównej Armii Krajowej[1].

Swoje mieszkanie przy ul. 6 Sierpnia 21 oddała do dyspozycji Komendzie Głównej na punkt kontaktowy i przerzutowy środków finansowych dla Armii Krajowej[1].

15 maja 1944 w czasie przeprowadzonej w mieszkaniu rewizji wykryto skrytki z bronią i dużymi sumami pieniędzy, częściowo w walutach obcych, pochodzących ze zrzutów. Gestapo zorganizowało zasadzkę, do którego wpadło wielu pracowników Biura Finansów i Kontroli, m.in. wykładowca Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie dr Andrzej Bieniek (ekonomista) ps. „Krawczyk”, Jadwiga Kruszewska ps. „Wiga”, Izabela Jadwiga Łopuska, Aniela Bernsztejn, Jadwiga Kubiakówna, Halina Mączyńska, Zofia Kamińska, Halina Ochocka. W tej samej sprawie aresztowano też Halinę Sawicką z mężem Lechem oraz córkami Joanną i Iwoną Krugłowską[1].

Janina Walewska była torturowana przez Niemców na al. Szucha. Nie wydała nikogo, usiłowała popełnić samobójstwo, połykając rozbite szkło od zegarka. Została zakatowana w śledztwie[1]

Pośmiertnie została odznaczona Krzyżem Walecznych[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f Michalska i inni 1988 ↓, s. 413.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Hanna Michalska, Maria Stopień, Bożena Tazbir-Tomaszewska, Wanda Turkowska, Wacława Zastocka: Słownik uczestniczek walki o niepodległość Polski 1939-1945. Poległe i zmarłe w okresie okupacji niemieckiej. Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1988. ISBN 83-06-01195-3.