Jasieniec (rzeka)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jasieniec
Ilustracja
Jasieniec w przepuście
Kontynent

Europa

Państwo

 Polska

Rzeka
Długość 8,4 km
Źródło
Miejsce Łódź – zachodnia część Bałut
Współrzędne

51°47′20″N 19°22′48″E/51,788889 19,380000

Ujście
Recypient Ner
Miejsce

w Konstantynowie Łódzkim

Współrzędne

51°44′42″N 19°17′57″E/51,745000 19,299167

Położenie na mapie powiatu pabianickiego
Mapa konturowa powiatu pabianickiego, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „źródło”, natomiast u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, w centrum znajduje się punkt z opisem „źródło”, poniżej na lewo znajduje się również punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie województwa łódzkiego
Mapa konturowa województwa łódzkiego, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „źródło”, natomiast w centrum znajduje się punkt z opisem „ujście”

Jasieniecrzeka płynąca w zachodniej części miasta Łódź (długość 3,8 km) oraz Konstantynowie Łódzkim (długość 4,6 km), dopływ Neru.

Źródła rzeki znajdują się w Łodzi w okolicach ulicy Cieplarnianej na Grabieńcu[1], jednak ze względu na urbanizację terenu Jasieniec rozpoczyna się wylotem kolektora drenażowego zlokalizowanego na osiedlu Teofilów poniżej ulicy Rojnej. W dalszym biegu płynie przez obszary dawnych wsi, obecnie peryferyjnych łódzkich osiedli: Starego i Nowego Złotna oraz Huty Jagodnica. Jego dopływy stanowi kilka małych, nienazwanych cieków wodnych oraz kanały burzowe.

Rzeka stanowi głównie kanał odprowadzający wodę z opadów z terenów, przez które przepływa. Dla zabezpieczenia wykonania tego zadania jest uregulowana na całej swej długości. Rzeka ta nigdy nie miała znaczenia przemysłowego.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Ryszard Bonisławski. Rzeka Jasieniec i Miazga. „Z biegiem łódzkich rzek”, 2008. UM Łodzi. 

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]