Jednorożec magdeburski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Model 3D w zoo w Osnabrück

Jednorożec magdeburski, niem. Magdeburger Einhorn[1] – wczesnonowożytna próba rekonstrukcji zwierzęcia w oparciu o odnalezione fragmenty szkieletu, dokonana przez Ottona von Geuricke

Jednorożec magdeburski był dziełem fizyka, inżyniera i burmistrza Magdeburga Ottona von Geuricke. W 1663 r.[2] w Jaskini Jednorożca[1] w Seweckenberge koło Quedlinburga, który leżał w okolicach Magdeburga, w kamieniołomach, w których wydobywano gips, odkryto dużą liczbę skamieniałości z okresu ostatniego zlodowacenia. Do rekonstrukcji von Guericke wykorzystał elementy szkieletów zwierząt kopalnych i współczesnych, przy czym róg jest najprawdopodobniej kłem narwala jednozębnego, czaszka pochodzi od nosorożca włochatego, a łopatki i kości dwóch przednich kończyn pochodzą od mamuta włochatego, zaś pochodzenie pozostałych kości jest niejasne[2].

Rekonstrukcja jednorożca wykonana przez von Guericke zaginęła, zachowały się jedynie rysunki stworzonego przez niego rekonstruktu. Starszy z rysunków został opublikowany w 1714 r. przez Michaela Bernharda Valentiniego, który miał wykonać rysunek na podstawie szkiców rysunków von Guericke oraz opisu autorstwa astronoma z Quedlinburga Johannesa Meyera[2].

Bardziej znanym rysunkiem jednorożca magdeburskiego jest praca opublikowana w 1749 r. w dziele Protogaea Gottfrieda Wilhelma Leibniza, który korzystał z opisów i rysunków przesłanych mu przez Johannesa Meyera, przy czym Leibniz i jego rytownik poprawili i uzupełnili wygląd rekonstrukcji zgodnie z własną wyobraźnią i jak zanotował Leibnitz lepszą wiedzą o budowie jednorożca. Współcześnie powstały modele 3D[2].

W chwili stworzenia rekonstrukcji znanej jako jednorożec magdeburski nie był jeszcze znany wymarły gatunek nosorożca włochatego, który został opisany w 1769 r.[2]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b The Complicated History of the 'Magdeburg Unicorn' [online], Snopes.com [dostęp 2022-08-22] (ang.).
  2. a b c d e Aleksandra Stanisławska, Jednorożec Magdeburski – najgorsza na świecie rekonstrukcja, czyli fake news z czasów oświecenia [online], Crazy Nauka, 18 sierpnia 2022 [dostęp 2022-08-22] (pol.).