Jedwabniczka długosterna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jedwabniczka długosterna
Ptiliogonys caudatus[1]
Cabanis, 1861
Jedwabniczka długosterna
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ptaki
Podgromada Neornithes
Nadrząd neognatyczne
Rząd wróblowe
Podrząd śpiewające
Rodzina jedwabniczki
Rodzaj Ptiliogonys
Gatunek jedwabniczka długosterna
Synonimy
  • Ptilogonys caudatus Cabanis, 1861
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]
Status iucn3.1 LC pl.svg

Jedwabniczka długosterna (Ptiliogonys caudatus) – gatunek niewielkiego ptaka górskiego z rodziny jedwabniczek (Ptilogonatidae). Zasięg jego występowania ogranicza się jedynie do gór w Kostaryce i zachodniej Panamie, żyje przeważnie na wysokości od 1850 m n.p.m. do granicy lasu. Wielkością dorównuje drozdowi i osiąga masę ciała około 37 g. Ma stonowane, jedwabiste upierzenie.

Wygląd zewnętrzny[edytuj | edytuj kod]

Samiec jedwabniczki długosternej ma 24 cm długości i jasnoszare czoło. Pozostała część, czub na głowie, szyja, podgardle i dolna część brzucha są żółte. Grzbiet, dolna część piersi i górny podbrzusze są niebiesko-szare, a lotki i długi, spiczasty ogon są czarne. Zewnętrzna część sterówek jest biało nakrapiana.
Samica ma 21 cm długości i ogólnie ma bardziej matowe upierzenie niż samiec, z ciemniejszym szarym czołem, oliwkowym ubarwieniem i krótszym, bardziej stonowanym czarnym ogonem. Osobniki młodociane są podobne do dorosłych ptaków, ale ich środkowe sterówki są krótsze, a białe nakrapianie na zewnętrznej stronie piór ogona jest mniej wyraźne.

Zachowanie[edytuj | edytuj kod]

Poza okresem lęgowym osobniki tego gatunku poszukują pokarmu w małych stadach. Ptaki łapią owady w locie lub jedzą małe owoce, zwłaszcza jemiołę. Jedwabniczka długosterna często siada na wysoko eksponowanych gałązkach. Gatunek ten bywa żywicielem dla zjadliwej wszy Brueelia ptiliogonis.
Odgłos tego ptaka to powtarzane "czi-czip".

Okres lęgowy[edytuj | edytuj kod]

Środowiskiem tego ptaka są lasy górskie, gdzie para lęgowa buduje starannie gniazdo złożone z porostów w kształcie kielicha. Znajduje się ono na drzewie na 2-18 m wysokości. Czasami gnieździ się w luźnych koloniach.
Samica składa 2 szare jaja o brązowym lub beżowym plamkowaniu. Oboje partnerzy wysiadują je przez 18-25 dni. Po wykluciu młode są karmione przez rodziców.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Ptiliogonys caudatus, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Ptilogonys caudatus [w:] The IUCN Red List of Threatened Species [online] [dostęp 2013-09-27] (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]