Jerzy Prószyński

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez EmptyBot (dyskusja | edycje) o 12:07, 23 cze 2017. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
Jerzy Prószyński
ilustracja
Państwo działania

 Polska

Data i miejsce urodzenia

1935
Warszawa[1]

Profesor nauk przyrodniczych
Specjalność: arachnologia
Alma Mater

Uniwersytet Warszawski

Profesura

1983

Jerzy Prószyński (ur. 1935 w Warszawie) – polski arachnolog specjalizujący się w systematyce skakunów. Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, wieloletni pracownik Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach oraz Instytutu Zoologii PAN w Warszawie.

Życiorys

W 1957 ukończył studia biologiczne na Uniwersytecie Warszawskim. Jeszcze podczas studiów został zatrudniony w Instytucie Zoologii PAN w Warszawie, gdzie prowadził badania faunistyczne na pająkach w Puszczy Kampinoskiej. W latach 1963-1967 prowadził wykłady z zoologii na Uniwersytecie Ghany. W 1966 uzyskał doktorat na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Rok później otrzymał możliwość realizacji stażu podoktorskiego na Uniwersytecie Harvarda, ale odmówiono mu wydania paszportu.

W 1972 został zatrudniony w Wyższej Szkole Nauczycielskiej w Siedlcach (późniejszym Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach, gdzie podjął się kierownictwa nowo utworzonego Wydziału Biologii. W 1983 uzyskał tytuł profesora.

W 1992 został ponownie zatrudniony w Instytucie Zoologii PAN w Warszawie[1][2].

Dorobek naukowy

Od 1960 działalność naukowa profesora Prószyńskiego skupia się na taksonomii, systematyce i biogeografii skakunów. Jest autorem udostępnianej w internecie i ciągle uaktualnianej bazy danych o skakunach A monograph of Salticidae (Araneae) of the World. Jest autorem kilkudziesięciu publikacji naukowych, tłumaczem podręczników akademickich[3].

W 2010 otrzymał Pierre Bonnet Award przyznawaną za wybitne dokonania w dziedzinie arachnologii.

Linki zewnętrzne